Celoštátne oslavy 78. výročia Slovenského národného povstania prvýkrát organizovalo Múzeum SNP pod zriaďovateľskou pôsobnosťou Ministerstva obrany.  Aj s ohľadom na bezpečnostnú situáciu, ale aj s ohľadom na snahu organizátorov predísť protestom proti politikom, bola oficiálna časť osláv len pre pozvaných hostí.

Oslavy sa tentokrát konali v jednodňovom formáte, kedy ich vrcholom bol okrem dopoludňajšej oficiálnej časti následne aj večerný koncert Štátnej opery v Banskej Bystrici spojený s udeľovaním cien Múzea SNP. Popoludní bol pestrý program pre širokú verejnosť pripravený v celom areáli múzea v Banskej Bystrici.

Oficiálna časť osláv začala dopoludnia pietnym aktom kladenia vencov či preletom strojov vzdušných síl. V rámci slávnostného zhromaždenia, za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov, vystúpila napríklad speváčka Katarína Knechtová, folklórny súbor Vodopádik zo Základnej umeleckej školy Jána Cikkera v Banskej Bystrici a Vojenská hudba Ozbrojených síl SR Banská Bystrica. Medzi pozvanými zahraničnými delegáciami tentokrát chýbali zástupcovia Ruska a Bieloruska.

Najvyšší ústavní činitelia vyzdvihli dôležitosť povstania, ale zároveň v príhovoroch upozorňovali aj na súčasné fenomény. Prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom príhovore vyhlásila, že autoritatívne režimy sú hrozbou aj v súčasnosti. Majú ambíciu sa vracať, ako povedlaa, v nových, reinkarnovaných podobách. Hrádza proti radikálnym a extrémistickým ideológiám padá podľa nej na zlyhávaní demokraticky volených zástupcov. Premiér Eduard Heger (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA) taktiež upozornil, že niektorí politici zneužívajú ťažké postavenie občanov a budujú v nich extrémizmus.

Popoludní už bol program v areáli určený pre širokú verejnosť. So svojimi koncertami vystúpili Katarína Knechtová, skupina Banda, SĽUK či Geišbergovci. Večer zavŕšil už spomínaný koncert Štátnej opery spojený s udeľovaním cien Múzea SNP.

V sprievodnom programe nechýbala prezentácia Ozbrojených síl Slovenskej republiky vo forme statických ukážok techniky, ale aj dynamických ukážok. Súčasťou areálu bol aj dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie. Pripravené boli aj ďalšie atrakcie pre deti, keď boli prítomní aj modelári s diaľkovo riadenými modelmi, sokoliari, či športovci Dracula gymu. Pre návštevníkov bola k dispozícii bezplatne expozícia Múzea SNP a pripravený bol aj program v kinosále múzea spojený s premietaním dokumentárnych filmov.