„Začnite s vysťahovaním“, bolo heslo, ktoré zaznelo pred 77 rokmi v Slobodnom slovenskom vysielači. Bol to pokyn, ktorým odštartovalo Slovenské národné povstanie. Počas víkendu si Banská Bystrica tieto udalosti, ako býva každoročným zvykom, pripomenula programom, o ktorý sa postaralo Múzeum SNP.

Pre opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu bol program osláv 77. výročia SNP opäť, tak ako vlani, výrazne obmedzený, a to najmä čo sa týkalo počtov účastníkov. Aj napriek tomu však pripravilo Múzeum SNP na pripomienku povstania pestrý program.

Ten odštartoval už v sobotu 28. augusta, slávnostným koncertom Štátnej opery. Ten musel byť pre nepriazeň počasia presunutý z banskobystrického námestia do interiérovej časti v priestoroch Štátnej opery.

Nedeľný program bol vzhľadom na opatrenia rozdelený do dvoch častí. Od 11. hodiny sa začala oficiálna časť osláv, ktorú odštartoval prelet troch vrtuľníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Nasledoval pietny akt kladenia vencov pri Súsoší Obete varujú. Program pokračoval hymnou Slovenskej republiky v podaní Reného Bošeľu a Vojenskej hudby Banská Bystrica, po ktorom predniesla prítomným svoj prejav prezidentka Zuzana Čaputová a ďalší pozvaní hostia.

Po nej sa na pódiu predstavil priamy účastník povstania, vojnový veterán Vladimír Strmeň, ktorý 26. augusta oslávil už svoje 93. narodeniny. Jeden z hrdinov povstania vo svojom vystúpení zahral na harmonike a zaspieval jednu z povstaleckých piesní.

K slovu sa dostal aj po prejavoch vládnych predstaviteľov Slovenskej republiky, aby zanechal silný odkaz pre súčasnú generáciu ľudí. Oficiálnu časť ukončilo hudobné vystúpenie a zoskok výsadkárov, po ktorom nasledovalo kladenie vencov ostatných účastníkov osláv SNP.

V popoludňajších hodinách prišiel na rad kultúrny program a sprievodné aktivity, ktoré boli určené pre širšiu verejnosť. Pre technické problémy nastal v programe približne hodinový sklz. V rámci platných opatrení nemohol počet návštevníkov areálu presiahnuť počet tisíc ľudí.