Slovensko i Česko si počas víkendu pripomenuli udalosti spred tridsiatich rokov, kedy sa po udalostiach násilného potlačenia protestu na pražskej Národní třídě naplno spustila vlna odporu voči dovtedajšiemu komunistickému režimu.

Udalosti Nežnej revolúcie, ktorá nám priniesla slobodu a demokraciu, v Bratislave, Prahe, ako aj množstve ďalších miest a obcí na Slovensku či v Česku pripomenuli počas uplynulého víkendu mnohé podujatia. A keďže v roku 1989 nestála bokom ani Banská Bystrica, aj mesto pod Urpínom si rok 1989 pripomína hneď sériou viac ako dvadsiatich podujatí.

Ich vrcholom bolo v nedeľu, 17. novembra zhromaždenie na Námestí SNP, na ktorom vystúpili viacerí rečníci z pódií roku 1989 a miestni zástupcovia Verejnosti proti násiliu, ale aj viacerí hudobníci. Okrúhle výročie Nežnej revolúcie zároveň na Námestie SNP prilákalo niekoľko stovák ľudí. Spoluorganizátorom bola aj iniciatíva Za slušné Slovensko, ktorá sa od minuloročnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky angažuje v aktivizácii verejnosti. Ani na pódiu, ako aj pod ním preto nechýbali odkazy na súčasnú politickú situáciu na Slovensku.

Zhromaždeniu v nedeľu predchádzalo aj odhalenie pamätnej tabule na jednom z domov v Národnej ulici, v ktorom v revolučnom období sídlilo tunajšie koordinačné centrum Verejnosti proti násiliu.

Pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie vyšla vďaka spolupráci Banskobystrického samosprávneho kraja a mesta Banská Bystrica aj unikátna publikácia Kľúčové námestie s podtitulom November ´89 v Banskej Bystrici. Tú uviedli do života v priestoroch Radnice ešte v sobotu.

Nešlo o posledné podujatia, ktoré v meste pripomínajú Nežnú revolúciu, ďalšie ešte budú pokračovať do konca mesiaca. Kompletný program k výročiu Novembra ´89 v Banskej Bystrici nájdete na webovej stránke klucova-je-sloboda.eu.