Hoci o výsledku nedohratého úvodného derby súboja medzi Zvolenom a Banskou Bystricou sa rozhodne až 7. októbra, program najvyššej hokejovej súťaže je nekompromisný. Odvekí pohronskí rivali preto skrížili zbrane opäť – tentoraz však v rámci desiateho kola Tipsport extraligy v breznianskej aréne, ktorá je dočasným domovom tímu spod Urpína.

HC’05 B. Bystrica – HKM Zvolen 4:6 (3:1, 1:2, 0:3)

Góly: 10. Kudrna (Hudec, Lunter), 12. Kafka (Handlovský), 12. Kudrna (Block, Nicastro), 37. Kudrna (Block, Luža) – 11. Brabenec (Puliš, Podkonický), 34. Puliš, 40. Síkela (Ďaloga, Bortňák), 46. Podkonický (Brabenec, Bagin), 56. Škvaridlo (Chovan, Jurík), 60. Puliš (Brabenec). Zápas sledovalo v Brezne 1972 divákov.

HC’05 B. Bystrica: Wiikman – Nicasto, Biro, Jaborník, Rosandič, Luža, Bambúch, Lunter – Hudec, Block, Kudrna – Kafka, Preisinger, Handlovský – Róth, Kytnár, Lamper – Bendík, Zigo, Matoušek

HKM Zvolen: Šimko – Bagin, Juraško, Hraško, Ťavoda, Tomko, Pichnarčík – Puliš, Brabenec, Podkonický – Chovan, Jurík, Škvaridlo – Síkela, Bortňák, Ďaloga – Čanky

Hokej - HC 05 Banska Bystrica - HKM Zvolen - 05.10.2014 - BreznoA zápas to bol skutočne zaujímavý. Po úvodnom oťukávaní nastal prvý väčší vzruch pred bránkou domácich, keď v deviatej minúte hosťujúci Podkonický nastrelil tyčku za chrbtom gólmana Wiikmana. Boli to však Banskobystričania, ktorí o ďalšiu minútu ako prví dvíhali ruky nad hlavu. Po Kudrnovom zakončení viedli 1:0. To ešte diváci prítomní v breznianskej aréne netušili, že sú svedkami trojminútovky, v ktorej padnú štyri góly. Takmer okamžite po úvodnom góle Zvolen odpovedal zásluhou Brabenca, no o ďalšiu minútu prišli dva zlepené presné zásahy baranov. Najprv Kafka zúročil presnú prihrávku od Handlovského a následne sa po druhýkrát v stretnutí presadil Kudrna. Do konca prvej časti mohol štvrtý gól domáceho tímu pridať Block, no v dobrej príležitosti netrafil Šimkovu svätyňu.

Atraktívny hokej pokračoval aj v prostrednej časti hry. V 26. minúte mohli Banskobystričania využiť presilovú hru, no strelu Hudeca zastavila konštrukcia zvolenskej bránky. O osem minút neskôr sa blysol individuálnou akciou hosťujúci Puliš, ktorý rutinérsky prekonal Wiikmana a znížil náskok domácich na rozdiel jedného gólu. Stav 3:2 však na časomiere dlho nevydržal, pretože v 37. minúte zavŕšil hetrik úspešnou koncovkou Kudrna. Pätnásť sekúnd pred druhou sirénou prišiel jeden z kľúčových momentov duelu. Zvolenčania zásluhou Síkelu pretlačili puk za chrbát banskobystrického gólmana, no ich radosť musel odobriť až videorozhodca. Do šatní sa tak išlo za stavu 4:3 pre domácich.

Hokej - HC 05 Banska Bystrica - HKM Zvolen - 05.10.2014 - BreznoNevedno, čo sa stalo s hokejistami Banskej Bystrice počas prestávky, no na ľad akoby v tretej tretine vykorčuľovalo úplne iné mužstvo. Prvú hru v oslabení ešte zverenci trénera Chudého prežili bez ujmy, no po vylúčení Bira sa už hráči spod Pustého hradu nenechali prosiť a ponúknutú šancu zužitkovali Podkonickým na strelenie vyrovnávajúceho gólu. Následne si dvakrát zahrali v oslabení aj nabudení hostia, no baranom sa nepodarilo strhnúť vedenie späť na svoju stranu. Naopak, v 56. minúte dostali Banskobystričania ďalšiu facku, keď sa Škvaridlovi podarilo prepasírovať puk do ich siete. V posledných momentoch duelu odvolali domáci Wiikmana z ľadu, no tento risk im nevyšiel. Skóre duelu pečatil päťdesiat sekúnd pred koncom gólom do prázdnej brány Puliš.

Vo štvrtok 9. októbra sa hokejisti Banskej Bystrice predstavia na ľade HK Orange 20. Úvodné buly je naplánované na 17.30 hod.