K tretiemu celosvetovému protestu za budúcnosť klímy sa v piatok pridali okrem študentov v Banskej Bystrici aj tí v Bratislave, Žiline, Košiciach či Michalovciach.

“Klimatická kríza je tou najväčšou výzvou, ktorej sme kedy čelili. Výzva, ktorá ohrozuje životy nás všetkých, bez rozdielu. Ak chceme ako ľudstvo prežiť, musíme začať okamžite konať. Musíme prinútiť zodpovedných postaviť sa za našu budúcnosť a okamžite implementovať radikálne opatrenia na zmiernenie dopadov klimatickej krízy,” uviedli hlavné motívy protestu organizátori z Fridays For Future Slovensko v udalosti na sociálnej sieti Facebook.

V Banskej Bystrici sa v piatok dopoludnia stretli desiatky študentov na Námestí SNP. Slovenskí zástupcovia celosvetového hnutia majú ambíciu zatlačiť protestami na vládu aj v konkrétnych lokálnych témach. Medzi ich požiadavkami je napríklad aj skoršie zastavenie dotovania ťažby uhlia na Hornej Nitre či ukončenie ťažby dreva v chránených územiach.

Protesty ku ktorému sa pridávajú študenti na celom svete iniciovalo hnutie Fridays for Future (Piatky pre budúcnosť), ktorého zakladateľkou je švédska školáčka Greta Thunbergová. Tá sa do povedomia verejnosti dostala ešte v minulom roku niekoľkotýždňovým protestom pred švédskym parlamentom. Upozorniť ním chcela na nečinnosť vlád vo vzťahu ku klimatickým zmenám. Jej iniciatíva si okamžite získala množstvo sympatizantov a tento piatok sa konal už tretí celosvetový protest študentov za budúcnosť klímy.

“Našou neprítomnosťou v školských laviciach žiadame politických predstaviteľov našej krajiny, aby klimatickú krízu riešili ako svoju hlavnú prioritu. Nechceme našich lídrov prosiť, aby začali konať. Chceme im ukázať, že sa blíži zmena – či sa im to páči, alebo nie,” uviedli organizátori tunajších protestov z Fridays For Future Slovensko.