Občianske združenie EnviroFuture a neformálna skupina Kruh Zeme realizuje v Banskobystrickom kraji unikátny projekt Green Team. Súčasťou projektu sú aj prednášky a workshopy. Niektoré z nich sú určené aj pre širokú verejnosť.

„Neprišli sme sem prosiť svetových lídrov, aby sa starali o našu budúcnosť. V minulosti nás ignorovali a budú nás opäť ignorovať. Prišli sme sem, aby sme lídrom oznámili, že zmena prichádza, či sa im to páči alebo nie. Ľudia sa prihlásia k tejto výzve. A keďže sa naši vodcovia správajú ako deti, budeme musieť my prevziať zodpovednosť, ktorú oni mali už dávno,“ povedala mladá švédska environmentálna aktivistka Greta Thunberg na stretnutí s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom.

Klimatická zmena prináša množstvo výziev pre našu spoločnosť. Budeme schopní zmeniť jej fungovanie tak, aby sme sa vyhli jej najvážnejším následkom? Je pravdepodobné, že odpoveď na túto otázku majú v rukách práve študenti a mladí ľudia. Práve oni majú totiž priestor a čas pochopiť komplexnosť tohto problému. Práve preto budú musieť začať postupne pracovať na nových riešeniach, na ktorých budú stáť základy nového sveta. Sveta, v ktorom bude ľudská spoločnosť žiť v súlade svojím prostredím.

Klimatickým zmenám sa bude venovať fórum, ktoré sa uskutoční v stredu 8. mája (15:30 h) v priestoroch nového komunitno-coworkingového centra 365.labb (Lazovná 5) v Banskej Bystrici . Účastníci a účastníčky fóra, ktoré je určené pre širokú verejnosť, si vypočujú prednášky troch expertov.

Klimatológ Jozef Pecho zo Slovenského hydrometeorologického ústavu bude hovoriť na tému Prejavy a dôsledky zmeny klímy na Slovensku. Filozof a historik Vlado Lobotka z Inštitútu Gaia uvedie Príbeh, ktorý môže zachrániť náš svet a vedecký pracovník Alexander Ač z Centra výskumu globálnej zmeny Akadémie vied ČR bude prednášať na tému Klimatická kríza v ére človeka.

Po prednáškach bude nasledovať spoločná diskusia.

Fórum je súčasťou programu Green Team – príležitosť zmeniť svet, ktorý podporuje mladých ľudí v realizácií ich nápadov ako pomôcť životnému prostrediu.

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.