Tretí ročník festivalu Folklórna Bystrica 2021 otvorí vo štvrtok 5. augusta legendárny film Rodná zem. Premietať sa bude na amfiteátri Paľa Bielika, kde festival pokračuje bohatým programom aj v sobotu a v nedeľu.

Rodná zem, československý hudobno-tanečný film z roku 1953,  je oslavou krásy slovenského folklóru, prírody a slovenského ľudu. Zároveň je to prvý slovenský farebný film. V príbehu mladej lásky Verony a Martina účinkujú v tom čase zakladajúci členovia súborov SĽUKLúčnica aj známi slovenskí herci: Heda Melicherová, Martin Ťapák, Július Pántik, Magdaléna Balíková-Dziaková, Margita Dalmadyová, Karol L. Zachar, Gustáv Valach, Rudolf Bachlet, Elo Romančík, Ondrej Jariabek, František Zvarík, Trúda Tašká, Štefan Nosáľ, Matúš Rajčok, Peter Paška, Samuel Adamčík, Otto Lackovič, Rinaldo Oláh a mnohí ďalší. Réžia: Jozef Mach, scenár: Ivan Bukovčan, Josef Mach, kamera: Karol Krška, hudba: Tibor Andrašovan.

Film Rodná zem uvidíte na banskobystrickom Amfiteátri Paľa Bielika vo štvrtok 5. augusta o 20.30 h a bude to prvé, výnimočné premietanie tohto legendárneho filmu pod holým nebom, na mega plátne a so super zvukom (vstupné 4 €, vstupenky len na mieste).

Rodná zem – Ej, zahoreli zore:

V sobotu 7. augusta od 17.00 h na pódiu amfiteátra vystúpia Ľudová hudba z Hrochote,  Lačhe Amala – skvelí huslisti Marek Konček a Barbora Botošová, rómsky tanečný súbor z Detvy Horúce srdce a ďalší.

Barbora Botošová, Marek Konček:

Festivalová sobota vyvrcholí celovečerným programom Folklórneho súboru Považan Amerikáni. Je to príbeh piatich mužov, z rôznych lokalít starej Trenčianskej župy, ktorí sa v medzivojnovom období vysťahovali za prácou za more.

FS Považan – Amerikáni:

V nedeľu 8. augusta sa program na amfiteátri začína o 15:00 h. V sprievode Ľudovej hudby Borievka zaspieva jeden z najpopulárnejších spevákov slovenských ľudových piesní Ján Ambróz. Divákov potešia a možno aj rozospievajú a roztancujú Škola spevu Jany Ambrózovej, Ženská spevácka skupina Trnki, Folklórna skupina Kýčera a Folklórny súbor Technik.

Ján Ambróz a Ľudová hudba Borievka – Hej, horička, horička:

Folklórna Bystrica je jedným z mála folklórnych festivalov, ktoré sa tohto roku na Slovensku uskutočnia.  Príďte sa zabaviť a vychutnať si čaro a krásu slovenského folklóru. Samozrejme, nebude chýbať ani občerstvenie. Keďže kapacita návštevníkov v hľadisku amfiteátra je z dôvodu protikovidových opatrení obmedzená, zakúpte si vstupenky vopred v sieti Ticketportal.

Do stredy 4. augusta sa na Facebooku BBonline.sk môžete zapojiť aj do súťaže o dve festivalové permanentky.