Počas posledných rokov sledujeme na Slovensku obrovský nárast záujmu o tradičnú ľudovú kultúru. Rovnako ako každá populárna téma aj folklór sa v posledných rokoch stal obľúbeným politickým artiklom.

Bolo to takto aj v minulosti? Aj vtedy sedeli politickí predstavitelia a kandidáti v prvých radoch amfiteátrov? Ako odlíšiť úprimný záujem o podporu folklóru od predvolebnej kampane za štátne peniaze? V akej situácii sa ocitajú vedúci folklórnych kolektívov? Prečo a ako sa zneužíva folklór na politiku a extrémizmus?

To sú otázky, na ktoré sa budú snažiť odpovedať odborníci a odborníčky na januárovej Dišpute v kultúrnom centre Záhrada. Už tradičného formátu banskobystrických diskusií sa zúčastnia historik Dušan Škvarna, etnologička Zuzana Drugová, choreograf ľudového tanca Martin Urban a členka iniciatívy Folklór bez fejku Zuzana Tajek Piešová.

Dišputu bude moderovať profesorka etnológie Zuzana Beňušková.

Januárová Dišputa, ktorá je ďalšou zo série diskusií o občianskom aktivizme a ostatných pálčivých témach na Slovensku, sa uskutoční v utorok 28. januára 19:00 h v Záhrade CNK.

Organizátorom Dišpút je platforma NIE V NAŠOM MESTE v spolupráci s Centrom komunitného organizovania.