Šťastie a radosť do duší v atmosfére prázdnin a dovoleniek prinesie do Banskej Bystrice starodávny hrací kolovrátok, zvaný flašinet. Na námestí ho rozozvučí Ivan Gontko. Ide vlastne o prenosný organ na kolesách s píšťalami. Súčasťou tridsaťpíšťalového nástroja, ktorý je v súčasnosti jediný svojho druhu na Slovensku, je xylofón, dva bubny a činely.

Flašinet priblíži stáročné tradície kočovných bábkarov, ktorí potešovali okoloidúcich v uličkách a zákutiach slovenských miest a obcí, podhradiach, nádvoriach hradov a zámkov, námestiach, parkoch či na promenádach. Originálny zvuk nástroja prenesie poslucháčov do osemnásteho a devätnásteho storočia. Sprítomní atmosféru z dôb rakúsko-uhorskej monarchie, kedy flašinety a verklíky dotvárali hudobný charakter miest.

Hodnotná atmosféra mestského hradu a historického námestia SNP v Banskej Bystrici bude vhodnou scénou a kulisou rozprávkového popoludnia s vôňou starých čias pre deti a rodičov, návštevníkov a turistov. Oživí čarovnú tradíciu kočovných bábkarov a komediantov. Teatro Carnevalo nadväzuje na tradície starého európskeho ľudového bábkového divadla, pričom sa snaží o uchovanie jeho základných esteticko-poetických východísk. Okrem divákov na Slovensku Teatro Carnevalo účinkovalo aj v Belgicku, Českej republike, Francúzsku, Maďarsku, Rakúsku, Taliansku, a na Taiwane. V maňuškovom predstavení Gašparko a čarovná skrinka a v marionetovom predstavení Herkules, alebo dobytie pekla, si mesto pripomenie aj dielo a tvorbu ľudového bábkara Antona Anderleho z Banskej Bystrice.Text hry Gašparko je prepisom zvukového záznamu, ktorý sa zachoval v archíve Antona Anderleho tak, ako ho už hrávali jeho predkovia, otec a ujo. Bábky umelecky oživujú Ivan Gontko a Juraj Hamar.