Na začiatku prázdnin sa na cestu po Slovensku opäť, už po šestnásty raz, vydali autobusy Bažant Kinematograf. Vo štvrtok 16. augusta zaparkuje známy filmový retro autobus Škoda RTO z konca 60. rokov na banskobystrickom námestí.

Banská Bystrica je jedným z 29 slovenských miest, ktorých obyvatelia a obyvateľky majú možnosť vychutnať si výnimočný zážitok z kina pod holým nebom. Navyše v centre mesta a zadarmo. Kolekcia piatich celovečerných slovenských a českých filmov, ktoré tohtoročný Bažant Kinematograf ponúka, nesporne patrí medzi to najlepšie v slovenskej a českej kinematografii.

Otcova Volga

Česko, 2018, 90 min

Štvrtok 16. august – 21:00 h

Premietanie na banskobystrickom námestí otvorí vo štvrtok večer najnovší film Jiřího Vejdělka Otcova volga, v ktorom sa matka s dcérou, v podaní vynikajúceho hereckého dua Eliška Balzerová a Tatiana Vilhelmová, na veteránskej volge vydávajú po stopách bývalých mileniek a priateľov ich nedávno zosnulého manžela a otca, aby odhalili jeho dlho ukrývané tajomstvo.

Eva je kostýmová výtvarníčka, pôžitkárka a manželka šarmantného Ludvíka, ktorý však nečakane a bez rozlúčky umrie. Až tak nečakane, že jej nestačí povedať, že okrem ich spoločnej dcéry Terezy mal ešte rovnako starého nemanželského syna. Naznačuje to starostlivo ukrytá detská kresba, ktorú Tereza náhodou objaví. Eva je rozhodnutá prekvapivé odhalenie veľkoryso ignorovať. Tereza, ktorej sa rozpadáva vlastný život, sa však k prízraku nevlastného brata upne…

Vo filme účinkujú aj ďalší známi herci, medzi nimi Martin Myšička, Boleslav Polívka, Emília Vášáryová, Vilma Cibulková, Eva Holubová, Hana Maciuchová, Jana Plodková či Václav Neužil, no hlavnou hrdinkou filmu je krásna Volga GAZ 21.

Čiara

Slovensko, Ukrajina, 2017, 113 min.

Piatok 17. august – 21:00 h

Slovensko-ukrajinský film Čiara režiséra Petra Bebjaka je druhým najnavštevovanejším a komerčne najúspešnejším slovenským filmom minulého roka. Bol ocenený na prestížnom medzinárodnom filmovom festivale v Chicagu, získal Cenu za réžiu na MFF Karlove Vary, Zlatého ledňáčka pre najlepší celovečerný hraný film na Finále Plzeň a na domácom udeľovaní cien Slnko v sieti bodoval v hlavnej kategórii Najlepší hraný film i v ďalších piatich kategóriách.

Hlavnú úlohu v tejto  pašeráckej a rodinnej dráme z pohraničia vynikajúco stvárnil Tomáš Maštalír. Jeho Adam Krajňák je otcom rodiny i hlavou kriminálnej skupiny, ktorá pašuje cigarety cez slovensko-ukrajinskú hranicu. V kruhu svojich najbližších zohráva nenahraditeľnú rolu starostlivého dôverníka, ale aj zásadového a nekompromisného vodcu, ktorému ani v krízových okamihoch nechýba rozhodnosť a sebavedomie. Pokojným spolužitím dvoch prelínajúcich sa svetov otrasie novovybudovaná schengenská hranica a vo všetkých začne rásť nervozita z nejasnej budúcnosti. Keď stroskotá jedna z pašeráckych zásielok, spustí sa nezastaviteľná lavína udalostí, počas ktorých musí Krajňák prehodnotiť svoje vlastné hranice, ktoré doteraz odmietal prekročiť.

Vo filme ďalej hrajú: Emília Vášáryová, Zuzana Fialová, Andy Hryc, Eugen Libezňuk, Filip Kaňkovský, Milan Mikulčík, Kristína Kanátová a ďalší.

Po strništi bos

Česko, Dánsko, Slovensko, 2017, 110 min.

Sobota 18. august – 21:00 h

V tomto filme režisér Jan Svěrák divákov i hrdinov svojho úspešného debutu Obecná škola (1991), vráti do čias Protektorátu Čechy a Morava, do obdobia raného detstva školáka Eda. Do času, keď jeho otec odmietol príslušnosť k okupantom Protektorátu Čechy a Morava, a celá rodina sa musela odsťahovať z Prahy na vidiek. Malé mesto, kde chlapec zvykol tráviť len krátke chvíle prázdnin, sa teraz stáva jeho domovom. Eda si musí nájsť cestu nielen k miestnej chlapčenskej partii, ktorej svet je úplne odlišný od toho mestského, ale aj k nečakanému rodinnému tajomstvu, a najmä k vlastnej odvahe.

Hrajú: Ondřej Vetchý, Tereza Voříšková, Jan Tříska, Alois Grec, Viera Pavlíková, Oldřich Kaiser, Zuzana Stivínová, Hynek Čermák, Petra Špalková, Zdeněk Svěrák.

Backstage

Slovensko, Česko, 2018, 90 min.

Nedeľa 19. august – 21:00 h

Tanečný film Backstage režisérky Andrey Sedláčkovej je súčasný príbeh o skupine mladých tanečníkov, ktorých životy zmení účasť v televíznej tanečnej súťaži. Je to prvý film, v ktorom si zahrali tanečníci známej slovenskej tanečnej skupiny The Pastels a ich ženský protipól Ladylicious, ako aj český spevák, finalista česko-slovenskej SuperStar 2009 Ben Cristovao. Film je plný výbornej hudby a kreatívnych tanečných čísel

Ži svoj život! Týmto heslom sa riadi mladý zaľúbený pár spod Tatier. Mary a Buddy spoločne so svojou tanečnou skupinou West Coast Crew snívajú o lepšej budúcnosti a bohatstve. Pri tanečnom súboji si ich všimne uznávaný producent a pozve ich na kasting do tanečnej súťaže, ktorá by im mohla otvoriť dvere do sveta šoubiznisu. V túžbe splniť si svoj sen o úspechu a bohatstve však čelia tvrdým skúškam a tie preveria ich charaktery i vzájomné vzťahy. Najhúževnatejší je Buddy, ktorý je pre výhru schopný obetovať takmer všetko, aj lásku. Sklamaná Mary hľadá útechu a pochopenie u citlivého Huga.

Hrajú: Tony Porucha, Mária Havranová, The Pastels, Ondrej Hraška, Ben Cristovao, Judit Bárdos, Roman Luknár, Ivana Chýlková, Kryštof Hádek, Dušan Kaprálik, Anton Šulík a ďalší

Prezident Blaník

Česko, 2018, 95 min.

Pondelok 20. august – 21:00 h

Absurdná groteska režiséra Mareka Najbrta Prezident Blaník sa  Odohráva na pozadí skutočných udalostí druhej priamej voľby prezidenta Českej republiky a vystupuje v nej celý rad reálnych osobností českého politického a spoločenského života.

Antonín Blaník je jedným z najvýznamnejších lobistov v krajine. Pracuje pre politické strany, pre samotného prezidenta a hlavne sám pre seba. Jedného dňa sa rozhodne, že už je načase vystúpiť z politického zákulisia a oznámi kandidatúru na funkciu českého prezidenta. Kampaň v znamení hesla „nikto vám nemôže dať to, čo vám ja môžem sľúbiť“ má úspech. Tondova kandidatúra sa však skončí skôr, než sa vôbec začala, pretože jeho tajomník Žížala nedoručí na ministerstvo včas podpisové hárky. No nebol by to Tonda Blaník, keby si s takou „nepríjemnosťou“ neporadil. Je predsa ešte dosť iných kandidátov a do Tondovej hlavy nikto nevidí…

Hrajú: Marek Daniel, Michal Dalecký, Halka Třešňáková, Jakub Železný, Tomáš Sedláček, Ladislav Špaček, Tomáš Klus, Miloš Zeman, Olga Sommerová, Jan Potměšil a ďalší.

Treba ešte dodať, že každý filmový večer uvedie špeciálny spravodajský vstup so známou tvárou niekdajšej Československej televízie s televíznou a rozhlasovou hlásateľkou Andreou Bugošovou. Zlatý Bažant, generálny partner projektu, tak pokračuje vo svojej úspešnej retrokampani a autentickej prezentácii piva Zlatý Bažant ‘73. Viac informácií nájdete na stránke Bažant kinematografu.