Aprílový program Filmového klubu v Múzeu SNP ponúka bohatú zmes artových noviniek, ale aj špeciálny týždeň plný archívnych filmov, ktoré nebude možné vidieť na inom mieste. Súčasťou programu je aj 2. ročník medzinárodného vzdelávacieho semináru Dni archívneho filmu 2024 – archív, história, pamäť.

Premiéry aj reprízy a posledný raz Ma ma

Nový mesiac v banskobystrickom Filmovom klube otvorí premiéra drámy o mužovi a žene, ktorí sa snažia vybudovať si vysnívaný život v dome so záhradou vedľa tábora Osvienčim. Tým mužom je jeho veliteľ Rudolf Höss… Mrazivý film Zóna záujmu režiséra Jonathana Glazera o banalite zla získal Veľkú cenu na MFF v Cannes a Oscara za najlepší zahraničný film roka.

Štvrtok 4. apríla o 19.00 h – Zóna záujmu

Premiéru bude mať aj čierna komédia To sa mi snáď len zdá, príbeh o mužovi, ktorý sa zrazu zjavuje v snoch miliónov ľudí po celom svete. Ako globálnej celebrite sa mu začnú plniť všetky želania, ale zároveň spozná, aká vysoká je cena za slávu. Hlavnú úlohu vo filme stvárnil Nicholas Cage a za svoj výkon tento čerstvý šesťdesiatnik získal nomináciu na Zlatý glóbus.

Pondelok 15. apríla o 19.00 h – To sa mi snáď len zdá

Po marcovom úspechu filmový klub ponúkne aj reprízu snímky Wima Wendersa Dokonalé dni, ktorého hlavný hrdina pracuje ako čistič toaliet v Tokiu, voľný čas trávi čítaním kníh, počúvaním starých rockových kaziet a fotografovaním na analógový fotoaparát. Zo životnej harmónie ho vytrhne séria nečakaných stretnutí…

Štvrtok 18. apríla o 19.00 h – Dokonalé dni

V apríli sa na klubové plátna poslednýkrát dostane Penelope Cruz v intímnej ženskej dráme Julia Medema Ma ma. Príbeh Magdy, ktorú opustil manžel, prišla o prácu a diagnostikovali jej zákerné ochorenie. Práve vtedy stretne Artura, ktorému sa následkom osobnej tragédie zrútil život. Náhodné stretnutie postupne obom všetko zmení.

Pondelok 22. apríla o 19.00 h – Ma ma

Priestor dostane aj humor. Islandská čierna komédia Lietanie pre začiatočníkov sprostredkuje lekciu, ako sa vyrovnať so svojimi vnútornými strachmi. Skupina bojazlivých cestujúcich sa chystá zúčastniť terapeutického výcviku, ktorý by im mal pomôcť prekonať fóbiu z lietania. Pristátie na Islande im dá „mrazivú“ lekciu.

Štvrtok 25. apríla o 19.00 h – Lietanie pre začiatočníkov

Na záver mesiaca v obnovenej premiére ponúke klub zásadný film režiséra Larsa von Triera Melancholia. Mladomanželia Justine a Michael organizujú prepychovú svadobnú hostinu, zatiaľ čo sa k Zemi nezadržateľne približuje planéta Melancholia. Prekrásny film nie je o konci sveta a ľudskej rasy, ale o správaní sa a reakciách ľudí, ktorí sú vystavení určitému tlaku.

Pondelok 29. apríla o 19.00 h – Melancholia

Viac informácií nájdete sociálnej sieti a webe Filmového klubu.

Dni archívneho filmu 2024 aj v klube

Súčasťou klubového programu v apríli je aj druhý ročník medzinárodného vzdelávacieho semináru Dni archívneho filmu 2024 – archív, história, pamäť, ktorý sa koná od 8. do 12. apríla a prinesie originálne snímky súčasných režisérov, využívajúcich  nájdené, resp. archívne filmové materiály ako základ pre tvorbu vlastných strihových filmov. Vracajú sa v nich do minulosti, vypovedajú o zlomových historických ale aj obyčajných každodenných udalostiach, nezriedka cez konkrétne príbehy jednotlivcov. Do Banskej Bystrice počas festivalu zavíta aj renomovaný ukrajinský režisér Sergej Loznica. Tematicky zamerané prednáškové masterclassy, prezentácie, tvorivé dielne a sprievodné podujatia sa uskutočnia v priestoroch Fakulty dramatických umení Akadémie umeníFilmového klubu v Múzeu SNP v Banskej Bystrici.

Viac informácií a program Dní archívneho filmu 2024 nájdete tu.