V piatok 21. júna sa Hudobné átrium Štátnej vedeckej knižnice, Literárne a hudobné múzeum a Alliance Française v Banskej Bystrici už po ôsmykrát zapoja do celoslovenského projektu Sviatok hudby, ktorého iniciátorom je Hudobné centrum v Bratislave.

Sériou hudobných podujatí organizátori podujatia prispejú k medzinárodne akceptovanému Fête de la Musique, ktorý bol po prvýkrát vyhlásený vo Francúzsku v roku 1982. Od roku 2012 má tradíciu aj na Slovensku.

Sviatok hudby v piatok 21. júna môžu Banskobystričania a Banskobystričanky osláviť v príjemnom prostredí zeleného nádvoria historickej budovy Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK), zažiť tak priamy „dotyk“ s hudbou a stať sa súčasťou Hudobnej burzy, Muzicírovania na nádvorí a ďalších zaujímavých podujatí.

Zelené Nádvorie Márie Terézie ožije hudbou už v popoludňajších hodinách (od 16:00 h). Prostredníctvom Hudobnej burzy sa hudobní nadšenci a „burzovníci“ môžu zapojiť do predaja, výmeny či darovania hudobných nástrojov, zvukových nosičov, nôt a literatúry s hudobnou tematikou. Zároveň budú aj súčasťou Muzicírovania na nádvorí.

Slovenský komorný gitarový orchester, zoskupenie mladých gitaristov, študentov Konzervatória Jána Levoslava Bellu a Akadémie umení v Banskej Bystrici a Hudobnej a umeleckej akadémie Jána Albrechta v Banskej Štiavnici, ale aj pedagógov základných umeleckých škôl a konzervatórií, zahrá  o 16:00 h. Repertoár orchestra, ktorý hrá pod taktovkou dirigentky Ivany Klesniakovej, obsahuje nielen klasickú ale aj populárnu hudbu a autorskú tvorbu člena orchestra Yuk Fan Chana.

V podaní študentov a  pedagógov Súkromného konzervatória PinkHarmony zo Zvolena zaznejú diela klasickej, latinskoamerickej a džezovej hudby, najmä skladby komponované pre gitaru a gitarové zoskupenia (17:00 h).

Podujatie symbolicky uzavrie francúzsky hudobný večer – Fête de la Musique, v rámci ktorého sa predstavia finalistky speváckej súťaže Spievam po francúzsky, Ema Wieziková, Viktória Maďarová a Radka Pivarčeková so sprievodnými kapelami (18:00 h).  Deň venovaný oslave hudby vyvrcholí AfterParty U Francúza – Jazz Klub 12 (Horná ul. 12, od 20:00 h).

Súčasťou oslavy Sviatku hudby 2019 sú aj sprievodné podujatia. V rámci Dňa otvorených dverí Hudobného átria (10:00 – 16:00 h) sa návštevníci a návštevníčky stretnú s hviezdami Woodstocku 1969. A to prostredníctvom aktuálnej audiovizuálnej výstavy Míľniky rocku, venovanej 50. výročiu kultového hudobného festivalu Woodstock 1969. Tiež si môžu pozrieť zaujímavé filmové dokumenty a koncerty hudobných legiend, alebo improvizovať na etnických perkusijných nástrojoch z rôznych krajín sveta, objavovať pestrosť zvukov a harmónií a nahliadnuť do hudobného archívu.  Milovníci ľudového umenia iste  využijú možnosť voľného vstupu do expozície Literárneho a hudobného múzea Ľudové hudobné nástroje na Slovensku, v ktorej nájdu množstvo tradičných, známych i menej známych, ľudových hudobných nástrojov od slovenských tvorcov. Najrozsiahlejší celok je venovaný píšťalám a z nich najmä špecifickému slovenskému hudobnému nástroju – fujare.

Vstup na podujatie je voľný!

(Ak máte záujem stať sa „burzovníkmi“, prihláste sa na: hudobneatrium@svkbb.eu)