Banská Bystrica žije v týchto dňoch festivalmi. Od nedele sa na rôznych miestach v meste tancuje na Dňoch tanca a vo štvrtok začína Festival vo Vile Dominka Skuteckého. No a festivalové dianie nesporne obohatí aj v poradí už ôsma ZÁLA.

Festival komorných a pouličných divadiel ZÁLA, jedinečné podujatia pre deti aj dospelých, sa kóna od 8. do 11. júna v Harry Teater – DIVADLE POD BALKÓNOM a jeho blízkom okolí na banskobystrickom sídlisku Rudlová-Sásová. Festival vo svojom 8. ročníku uvedie počas troch dní sedemnásť predstavení, vrátane pouličných šou, a v sprievodnom programe nebudú chýbať kreatívne workshopy a čítanie pre deti. Predovšetkým im, deťom, je festival určený, no na svoje si prídu aj dospeláci, ktorých organizátori pozývajú na dva večery s divadlom.

Vo festivalovej Zále sa tento rok predstavia Divadlo TUŠ, Celkom malé divadlo, Ansámbel Nepravidelného divadla, Potulné dividlo J+T, Teatro Pimprlo a, pravdaže, aj domáce Divadlo pod balkónom ako aj Divadlo Harry Teater so svojou pouličnou show Bublibum. Prídu aj „Kakaovníci“ Igor AdamecMartin Vanek a iste potešia aj vystúpenia Tanečného odboru ZUŠ Jána Cikkera a Súkromnej základnej umeleckej školy Lavuta.

Na festival pozýva principál Ján Harry Haruštiak:

Program

Štvrtok 8. jún

14.00 h – Divadlo pod balkónom: Kozliatka

Kto by nepoznal rozprávku o siedmich veselých no aj trochu neposlušných kozliatkach a prefíkanom zlom vlkovi. Poznáte však aj tú o troch kozliatkach? Kozliatka z Divadla pod balkónom, to je veselý a hravý príbeh o tom, že strach môže mať naozaj veľké oči,  veľké uši a možno aj veľké zuby.

15.30 h – Harry Teater: Pouličná show Bublibum

16.30 h – Tanečný odbor ZUŠ Jána Cikkera

17.30 h – Bábkový workshop (nielen pre deti)

19.00 h – Celkom malé divadlo: Ako uvariť žabu

Príbeh hlavnej postavy Dany, je príbehom, ktorý sa môže dennodenne odohrávať v ktoromkoľvek meste a za dverami ktoréhokoľvek bytu. Príbeh posledného súdu, ktorý raz možno čaká na každého z nás a vlastne ani netušíme, kedy tá chvíľa nastane… Ironicky komediálna dráma pre mládež a dospelých.

Piatok  9. jún

10.00 a 14.00 h – Igor Adamec, Martin Vanek: O myške, vernej tovariške alebo do skakavenia priatelia

Rodinné predstavenie s pesničkami o tom, čo všetko čaká malého diváka v divadle a čo sa od neho očakáva, kým herci začnú hrať. Predstavenie s Igorom Adamcom nadväzuje na dlhoročný program Kakao, ktorý si z televízie iste pamätajú aj rodičia. Preto, deti, vezmite do Zály aj maminu a ocina…

15.00 h – Čipkovaný tato: Beseda s autorom knihy Igorom Adamcom

16.30 h – Harry Teater: Pouličná show Bublibum

18.30 h – Ansámbel Nepravidelného Divadla: Welkome to stupidity (sad street show pre mládež a dospelých)

Nonverbálna hudobno-pohybová pouličná show nenapraviteľného Záchrancu a obyčajného Smetiara, ktorí sa rozhodli zachrániť svet. Šou plná situačných gagov.

Sobota 10. jún

10.30 h – Potulné dividlo J+T: (Ne)bojsa

Vedeli ste o tom, že bábätká nosia havrany? Teda aspoň toto jedno chlapča, ktorému sudička prisúdi krásu a silu, ale uberie z bystrej mysle a šikovnosti a nechtiac mu naostatok daruje úplnú nebojácnosť. Tak tohto chlapca priniesol havran.

11.30 h – Sídlisko číta

16.00 h – Kreatívny workshop pre deti

17.00 h – Potulné dividlo J+T: Popolvár

Veršovaná, veselá rozprávka o tom, že nie je dôležité, ako vyzeráte, ale čo dokážete.

Nedeľa 11. jún

10.30 h – Teatro Pimprlo: Rozmarínka

Rozprávkový príbeh o rozmarnosti, ktorý pre malých divákov pripravila komediantka Tramtarína so svojimi bábkami – marionetkami. Počas predstavenia sa diváci zapájajú do diania, pieva a hrá, plače aj teší sa teda nielen Tramtarína ale aj publikum.

11.30 h – SZUŠ Lavuta: Romano Jilo

12.00 h – Krásne čítanie

13.00 h – Harry Teater: Pouličná show Bublibum

14.00 h – SZUŠ Lavuta

15.00 h – Divadelno-výtvarný workshop pre deti

16.00 h – Divadlo Pimprlo: Emulienka

Veselá, hravá a vymýšľavá rozprávka tety Emy chce potešiť nielen oko, ale aj ucho diváka, a tak predstavuje všakovaké bábky a spieva všakovaké pesničky. S Emulienkou a motýľom Emom si na chvíľočku odletíme do sveta, kde býva mama Žaba a jej neposlušné deti, lúčny koník Pedro, Pán Krt a Pani Myš.

Pozvánka do Zály:

Festival komorných a pouličných divadiel ZÁLA 2023 sa uskutoční v dňoch 8. – 11. júna v Harry Teater – DIVADLO POD BALKÓNOM, ako aj na ihriskách a priľahlých plochách pri opornom múre (Sídlisko Rudlová Sásová, Rudohorská 37).

Festival finančne podporili Banskobystrický samosprávny kraj, VMČ Rudlová – Sásová a Mesto Banská Bystrica.