Festival Prvý človek bol umelec 4, ktorý Stredoslovenská galéria otvorila v auguste v záhrade Vily Dominika Skuteckého, pokračuje v novembri v Bethlenovom dome a Pretóriu.

V rámci festivalu Prvý človek bol umelec 4 ponúka Stredoslovenská galéria (SSG) návštevníkom tematizované aj komentované prednášky, premietanie filmov, workshopy a tvorivé dielne.

Prvým podujatím bude komentovaná prehliadka výstavy Keres Kultura! / Robíme Kultúru!  (súčasné umenie a rómska identita), ktorá predstavuje tvorbu mladej generácie umelcov a umelkýň, ktorí/é v téme rómskej identity pracujú a kriticky ju reflektujú. Kurátorky výstavy Petra Hanáková a Emília Rigová divákov prevedú výstavou, porozprávajú o procese jej vzniku, podrobnejšie predstavia tvorbu jednotlivých autorov a autoriek aj ošemetnosť pojmu „rómske umenie“ v aktuálnom diskurze umenia. Komentovaná prehliadka sa uskutoční v utorok 5. novembra od 17:00 v Pretóriu na Moysesovom námestí.  Viac informácií o výstave nájdeze vo Facebook evente.

Bethlenovom dome (Dolná 8) sa v stredu 13. novembra od 10:00 h uskutoční hudobný workshop s prvkami muzikoterapie Hráme spolu. Workshop povedie špeciálny pedagóg a muzikoterapeut Miroslav Randuška (prihlasovanie: edukacne@ssgbb.sk). V piatok 15. novembra to bude prednáška s ekológmi Michalom Wiezikom a Karolom Kaliským o tajomstvách prírody a potrebe jej ochrany, spojená s premietaním filmu Nesmrteľný les.

Trailer k filmu Nesmrteľný les (Slovensko, 2017, réžia Erik Baláž):

Program festivalu pokračuje až do konca novembra a ponúkne ešte premietanie filmov z Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu Rómovia/Cigáni objektívom spravodajského filmu do roku 1989 (Pretórium, 19. november, 17:00 h), prednášku Stopy v snehu o umelcovi Michalovi Kernovi a jeho tvorbe v krajine (Bethlenov dom, 26. november, 17:00 h), prednášku Zuzany Mojžišovej k výstave Keres Kultúra! Robíme Kultúru! o fenoméne príbehu Carmen Čierna žena, biely muž (Pretórium, 27. november, 17:00 h) a workshop Krajina letu k výstave Rastislava Podobu Nižšie úrovne (Bethlenov dom, 30. november, 13:00 h).

Vstup na všetky podujatia je voľný. Podrobný program podujatí na nájdete na Facebooku.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Realizované s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica.