Známy a obľúbený cestovateľský festival Cestou necestou, zavíta opäť aj do Banskej Bystrice. Tentoraz sa bude konať v Kinosále Múzea SNP.

Dvojdňový festival ponúkne návštevníkom, milovníkom dobrodružstva a cestovania, päť dokumentov, ktoré ich zavedú na najdlhší a najťažší trek do USA, osemmesačnú šialenú cestu stopom či pešo naprieč Amerikou, ale aj na magické Lofoty, Aljašku či do Mexika. Festival Cestou necestou sa koná v utorok 21. januára a v stredu 22. januára v Kinosále Múzea SNP.

Program

Utorok 21. január

18:00 h

Amin Nakhlé: 40 000 km naprieč Amerikou

Prepotené ponožky, deravé tričká, nedostatok spánku, dlhé kroky, krátke jazdy, spálené ruky, alkoholom nasýtený pot, sprchy v mestských fontánach, nohavice praté v pozostatkoch doby ľadovej, kvalitný čas s mliečnou dráhou, nelegálne prekročené hranice, osem mesiacov bez stanu a strechy nad hlavou, 40 tisíc kilometrov naprieč americkým kontinentom bez koruny na transport alebo ubytovanie. Stopom, nákladnými vlakmi, jachtami a hlavne pešo. Amin Nakhlé (SK), cestovateľ a stopár na plný úväzok porozpráva aj o tom, ako strieľal zo zbrane na Aljaške a Mexiko prešiel nelegálne na nákladných vlakoch s deťmi kartelu, ako stopol loď cez Karibik, pohneval si pouličných policajtov v Kolumbií a spoznal Južnú Ameriku bez zastávky pri svetových divoch alebo pamiatkach.

19:45 h

Pavel Sabela: Continental Divide Trail – 5 000 km naprieč USA

Continental Divide Trail (CDT) je takmer 5 tisíc kilometrov dlhý chodník v USA. Po celej svojej dĺžke kopíruje pohorie Skalnaté vrchy (Rockie Mountains). Je to najdlhší a najnáročnejší trek v USA a nie náhodou ho nazývajú Embrance of Brutality (V objatí brutality). Pavel Sabela z Frýdku-Místku v roku 2017 prekonal druhú najznámejšiu trasu vedúcu skrz západ Spojených štátov, Pacific Crest Trail (PCT) a vlani zdolal aj Continental Divide Trail.

Na jeho prednáške diváci uvidia aj Divoký západ a stretnú sa s Indiánmi a kovbojmi a vypočujú si, aké dobrodružstvá zažíval na svojich cestách.

Streda 22. január

18:10 h

Dominik Belica a Benjamín Páterek: Trip za polárny kruh na Lofoty

Štyria kamoši, 36 hodín cesty zo Slovenska na Lofoty, dva drony, tri zrkadlovky, dlhé hodiny presedené pri edite, nekonečné množstvo zážitkov a výsledok?

„Krátke videjko, ktorým chceme priniesť na Slovensko videovo aj technicky kvalitný a jedinečný obsah z našich ciest po svete…pretože keď zostarneme, nebudeme spomínať na to, koľko sme zarobili, alebo na akých autách sme sa vozili, ale spomínať na to, aké zážitky sme prežili, aké priateľstvá sme nadobudli a koľko lásky sme rozdali a dostali…“

19:15 h

Rudo Tisovský: Ázia na nePionieri (2. časť, Kirgizsko – Slovensko)

V roku 2018 Rudo Tisovský po 7 200 km dlhej ceste odparkoval v Kirgizsku Pioniera. Vlani si naplánoval návrat k svojej mašine a ďalšie pokračovanie sólo cesty na Pionieri. Do Kirgizska však nešiel letecky, ako by sa čakalo. Dva týždne pred odchodom kúpil auto „Téčko“ (dodávka Volkswagen), vhodné do lesa alebo na stavbu…  či do štátov Strednej Ázie?! Mysliac si, že auto sa určite nebude kaziť ako Pionier, zlanáril na túto cestu ďalších troch ľudí. Cestou zistili, že na opravy/prípravy vozidla týždeň nestačí a na udržanie červeného busu v chode treba veľa improvizovať. Napriek tomu, že táto cesta priniesla aj skutočne neveselé zážitky, prednáška je ladená vo veselom duchu. Diváci uvidia aj „šmaky“ ako ukrajinské Karpaty, kazašskú step, uzbecký Samarkand, kirgizské kopčeky aj Kirgizskú hostinu, ruské mestá Volgograd a Moskvu a veľa ďalšieho.

20:30 h

Radovan Hanko: Dobrodružstvo začína tam, kde končí komfortná zóna

Práca IT-čkára na Slovensku ho prestala baviť, tak dal výpoveď a odišiel do kanadského Vancouveru. Bez akéhokoľvek plánu alebo zázemia. Po dvoch mesiacoch manuálnych prác sa začal živiť ako busker (pouličný umelec) na Granville Island vo Vancouveri. Chcel cestovať, tak kúpil dodávku, prestaval ju na karavan a prežil v nej deväť mesiacov. Precestoval celé Západné pobrežie od Aljašky až po Mexiko. Spoločníčkou na cestách mu bola gitara. Písal piesne, ktoré momentálne nahráva na album v Bratislave a ktoré aj zahrá na festivale. Piesne v kombinácií s fotografiami a hovoreným slovom predstaví vo forme jedinečnej hudobno/vizuálnej cestovateľskej prezentácie.

Počas aktuálneho turné po Slovensku sa Rado Hanko zastaví v Banskej Bystrici aj 19. marca, kedy na koncerte v Klube 77 zaspieva a porozpráva o tom, čo zažil.