Festival Barbakan 2019, ktorý začiatkom októbra otvoril koncert kapiel The Youniverse a Sushicide v banskobystrickej Záhrade CNK, pokračuje ďalej výtvarnou, filmovou a hudobnou časťou.

Vernisáž výstavy Pod zemou

V utorok 29. októbra sa v banskobystrickom Laboratóriu Výrobné družstvo (Horná 36) uskutoční vernisáž výstavy Pod zemou. Vystavené diela sú prezentáciou maliarskeho workshopu  rovnomenného názvu, ktorého téma reflektuje historické nánosy so spoločenským kontextom – November ’89, Slovenské národné povstanie a súčasné spoločenské dianie vo vnímaní novej generácie študentov maľby. Vedúcim workshopu bol Ján Triaška.

Vystavujú: Ateliér STARTUP a Katedra maľby Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici.  Autormi vystavených diel sú: Nikola Hľadajková, Martin Kačmárek, Šimon Toth, Kristína Barenčíková, Barbora Durajová, Peter Mičák, Rastislav Olejár, Michael Luzsicza, Kateřina Kocourková, Ema Gažíková.

Vernisáž výstavy Laboratóriu Výrobné družstvo v utorok 29. októbra začína o 19:00 h. Výstava potrvá do 4. novembra.

Noc najlepších svetových reklám

Šéfredaktor portálu Kinema.sk Peter Konečný prichádza na Barbakan s krátkym audiovizuálnym žánrom, kino a televíznou reklamou. Pre divákov si pripravil viac ako 150 reklám. Počas večera uvidia najoceňovanejšie svetové kreatívy, zakázané koncepty, komparatívne provokácie, najlepšie virálne a gerilové videá a, samozrejme, aj najvtipnejšie reklamné kampane. Peter Konečný zavedie divákov aj na reklamný festival do Cannes

Noc najlepších svetových reklám sa uskutoční v stredu 6. novembra od 19:00 h v Záhrade CNK v Banskej Bystrici.

Domáca filmová úroda

Filmová časť festivalu Barbakan bude pokračovať vo štvrtok 7. novembra tradičnou prehliadkou domácej filmovej úrody. Návštevníci festivalu uvidia slovenský film Volanie a slovensko-český film Nech je svetlo.

Celovečerný dokumentárny film režiséra Erika Prausa Volanie (Slovensko, 2019) rozpráva príbeh troch mužov, ktorí opustili svetský život, manželku, deti, prácu a vstúpili do kláštora. Cez portréty troch mníchov film zachytáva neopakovateľnú duchovnú atmosféru a mystiku pravoslávneho kláštora Počájivská lávra, ktorý leží na kopci nad mestečkom Počájiv v Ternopiľskej oblasti na západe Ukrajiny.

Film Nech je svetlo (Slovensko, Česko, 2019) získal na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch dve ocenenia. Cenu za mužský herecký výkon si odniesol Milan Ondrík a Zvláštne uznanie filmu režiséra Marka Škopa udelila ekumenická porota.

Štyridsiatnik Milan má  tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí,  že jeho najstarší syn je členom polovojenskej mládežníckej skupiny a je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo urobí…

Festivalová ukážka domácej filmovej úrody sa uskutoční vo štvrtok 7. novembra v Záhrade CNK. Film Volanie sa premieta o 17:30 h a film Nech je svetlo 19:00 h.

Modré hory v Klube 77

A Barbakan pokračuje muzikou. V piatok 8. novembra to v banskobystrickom Klube 77 roztočí trojica Lyrik, Bene a Roland Kánik, ktorých fanúšikovia inteligentného rapu už roky poznajú ako Modré hory. Na pódiu ich nevidno už tak často, takže koncert tohto Luxus clanu bude rozhodne udalosťou.

Bene a Lyrik sú akoby z iných častí vesmíru, rovnako rozdielny je aj ich temperament, hlas a prejav. Napriek tomu spoločnými silami dodávajú jazykovo aj obsahovo fenomenálnu výpoveď z tej temnejšej, ťažšie uchopiteľnej, ľahko sebaľútostivej a trochu nekonformnej stránky reality. Dvojicu raperov doplní na klavíri Roland Kánik, autor hudobných podkladov ku viacerým skladbám Modrých hôr. Plus bude aj party, samozrejme, veď je piatok. A aby večer z 8. na 9. novembra neskončil tak rýchlo, o support sa postarajú Wuačkowec & Damian Custom a o dojazd po koncerte DJ Bobsan.

Na záver Jay-Jay Johanson

O záver festivalu Barbakan v Banskej Bystrici sa postará švédsky muzikant Jay-Jay Johanson, ktorého koncert v piatok 29. novembra v Záhrade CNK si rozhodne nenechajte ujsť. Predskokanom mu bude skvelý Jerguš Oravec. O tomto koncerte vás budeme ešte informovať.

Festival Barbakan 2019 ukončí koncert talentovanej poľskej pianistky a skladateľky Hanie Rani 10. decembra v bratislavskej Novej Cvernovke.

Viac aktuálnych informácií o festivale nájdete na Facebooku.

V spolupráci s organizátorom festivalu – Vresk Factory,  pripravujeme pre vás ďalšie súťaže o vstupenky. Nájdete ich na našom portáli už o pár dní.