Na festivale Barbakan, ktorý odštartuje 3. októbra v Banskej Bystrici, bude mať svoje miesto džez, indie-rock, hip-hop, dancehall i zlomené beaty.

Nat Osborn Band

V sobotu 5. októbra sa na Barbakane postupne predvedú Plastic Swans, Nat Osborn Band, Emonoizboyz a AMO. Prví dvaja menovaní vystúpia v Záhrade – Centre nezávislej kultúry, ďalšia dvojica interpretov sa pred publikum postaví v Klube 77.

Spomedzi sobotňajšej ponuky interpretov vyčnieva zoskupenie Nat Osborn Band, ktoré ako jediné nepochádza zo Slovenska. Ide o americkú kapelu združenú okolo newyorského multiinštrumentalistu Nata Osborna. Ten sa po viac ako 10 rokoch hrania rozhodol dať v roku 2011 dokopy sedemčlennú formáciu. V tom istom roku vydala debutový album The King and the Clown (2011), ktorý jej mixoval držiteľ prestížnej Grammy Scott Jacoby. Kapela s trojčlennou dychovou sekciou rozdáva naživo neuveriteľnú energiu, banskobystrická Záhrada sa tak 5. októbra bude otriasať v základoch…

[youtube kSaIx42GZbk 640 350]

AMO

Slovenské farby budú na sobotňajšej časti Barbakanu hájiť formácie Plastic Swans, Emonoizboyz a AMO. Prvá menovaná bude takpovediac na domácej pôde, keďže jej členovia pochádzajú z Banskej Bystrice. Plastic Swans strávili časť leta na festivalových pódiách (Grape, Trutnov, UV festival). Koncert na Barbakane bude pre nich súčasťou jesenného turné. Emonoizboyz je dvojica DJov z Bratislavy, ktorých dopĺňa vizuálny umelec SickNico. Ten sa stará o videoprojekciu a grafický prejav. Ich sety sú plné breakbeatu, hip-hopu, houseu a elektra s jasným odkazom na ich hip-hopové pozadie.

AMO je jedna z mála formácií na slovenskej hudobnej scéne, ktorá je otvorená experimentom v rámci rôznych žánrov, dominuje však hip-hop s prímesou karibských rytmov vrátane dancehallu. Chalani majú za sebou množstvo koncertov nielen na Slovensku, taktiež tri štúdiové nahrávky, pričom do diskografie im už čoskoro pribudne štvrtá nahrávka. Dvojica Moe a Opak totiž avizuje na 16. september vydanie albumu Rok nula, ktorý predznamenal singel Doma. To všetko a ešte viac už o necelých 6 týždňov na Barbakane…

Festival Barbakan – hudobný program na sobotu, 5. októbra 2013

Záhrada:
20:00 – Plastic Swans (SR)
22:00 – Nat Osborn Band (USA)

Klub 77:
23:30 – Emonoizboyz (SR)
00:30 – AMO (SR)
02:00 – Emonoizboyz (SR)

Dejiskom medzinárodného festivalu Barbakan budú tento rok okrem Záhrady a Klubu 77 aj kinosála Pamätník SNP, multikino Cinemax v Europa SC a Stredoslovenská galéria. Filmové diela budú zaradené do troch sekcií – Domáca úroda, Ozveny filmovych festivalov a Backstage. Špeciálnou časťou filmového programu budú predpremiéry vybraných snímok.

Viac o tohtoročnom festivale Barbakan si prečítate v ďalších článkoch…