Multižánrový Festival Barbakan, jeden z najstarších festivalov na Slovensku, ktorého prvý ročník sa uskutočnil v roku 1993 na nádvorí hradného opevnenia Barbakan v centre Banskej Bystrice, sa vlani nekonal. Tento rok sa začína v júni výstavou Slasť a končí v auguste koncertom speváčky Katarzie.

„Minulý rok sme mali pripravený kompletný program festivalu a len pár dní  pred prvým festivalovým koncertom začali platiť protipandemické opatrenia a nariadenia, kvôli ktorým sa festival nemohol uskutočniť. Verím, že tentoraz sa Barbakan udeje v plnom rozsahu. Budeme, samozrejme, dbať na hygienické opatrenia, a aj preto sa snažíme podujatia orientovať do vonkajších priestorov. Plánujeme ich uskutočniť v exteriéri banskobystrického Centra nezávislej kultúry Záhrada,“ hovorí Miro Lánik z agentúry Vresk Factory, ktorá festival Barbakan organizuje.

Luvver /// Vibes:

Barbakan otvorí výstava Slasť

Prvým podujatím festivalu Barbakan bude výstava Slasť, prezentujúca práce študentov ateliéru maľby STARTUP Fakulty výtvarných umení (Katedra maľby) Akadémie umení v Banskej Bystrici. Koncepcia výstavy, ako uvádza jej kurátor Ján Triaška, je zameraná na motív figúry v maľbe.

„Obsahové významy výstavy mapujú na jednej strane záujem študentov vyjadriť intímne úvahy o tele, sexualite a vlastnej identite. Na strane druhej sa zaujímajú o konzumnú stránku sexuality, jej mediálne zneužívanie a využívanie. Fenomén intimity, sexuality a jej transformácie do gýčovej  pornografie nie je v súčasnom umení novým javom. Aj napriek tomu je dôležité sledovať názor mladých autorov na danú tematiku v spoločenskom a mediálnom kontexte ktorého sú súčasťou.“

Vernisáž výstavy Slasť sa uskutoční v utorok 8. júna o 18:00 h v Záhrade CNK. Vystavujúci autori a autorky: Barbara Durajová, Dajana Hrossová, Kristína Vacek, Adrián Mayer, Michael Luzsicza.

„Ako som už spomenul, kvôli hygienickým opatreniam chceme byť v exteriéri. Dúfajme, že nám to počasie dovolí,“ hovorí Miro  Lánik a dodáva: Výstava Slasť je v podstate „pop up“, čiže potrvá len jeden deň, presnejšie večer. A to práve v utorok ôsmeho júna od 18. do 22. hodiny. Preto neváhajte a príďte sa pozrieť!“

Viac informácií o výstave nájdete vo Facebook evente.

Festival Barbakan pokračuje v júli a auguste ďalšími podujatiami, medzi ktorými je Filmový kvíz Petra Konečného (8. júl), koncert Pištu Kráľoviča alias FVLCRVM a kapely Luvver (23. júl). Fanúšikovia Katarzie sa môžu tešiť na jej koncert 27. augusta. Organizátori festivalu chystajú na august aj divadlo a zahraničný koncert. Festivalové podujatia sa konajú  v exteriéri banskobystrickej Záhrady CNK (v prípade nepriaznivého počasia v sále).  Výnimkou je koncert poľskej pianistky Hania Rani, ktorý sa uskutoční 29. júla v exteriéri bratislavskej Cvernovky.

Hania Rani – Glass:

Viac informácií o programe festivalu Barbakan 2021 nájdete na facebookovej stránke podujatia.