Druhý koncert festivalu v podaní tria mladých umelcov pod názvom From three – for three doprial pre niekoľkými dňami publiku jedinečný večer klasickej hudby. A tak niet pochýb, že aj klasická hudba má svojich priaznivcov. A nie je ich málo.

Už spomínaný druhý koncert, ktorý skvele odohrali traja mladí umelci v sprievode umeleckých vstupov herca Mareka Geišberga, sa stretol s obrovským úspechom a nadšením.

„Och, och… povzdychla som si s údivom po doznení interpretácie skladby tromi mladými umelcami. Dvaja banskobystrickí Andrejovia – Baran a Krajčovič s Moravanom Jánom Šiškom zahrali posledný opus 108 Viliama Figuša-Bystrého bystro, tklivo, spevne, figliarsky aj tanečne. A nadčasovo. Miestami nedramatický rukopis skvelo skrátili, čím vznikol dramaticky prijateľný a akceptovateľný skelet pre poslucháčov aj interpretov. Časť Figušovej hudby by v ležérnejšom podaní určite potešila priestory salónu, možno aj bývalú spoločenskú sálu v Národnom dome, dnes sídlo opery. Tentoraz vyrazila dych. Interpretácia bola taká presvedčivá a strhujúca, že ju mladí umelci v takomto naštudovaní pokojne môžu vyviezť do európskeho zahraničia. Vznikla v 20. storočí, znie romanticky, čiastočne eklekticky, ale je neodškriepiteľným dokladom skladateľovej invencie. A ak sa noty naplnia emočným precítením – čo sa stalo aj v nádhernej súhre trojice – , skladba aj interpreti zažiaria vzájomne. To sa jednoducho nedalo necítiť.“ (Zdroj: MaHer)

Banská Bystrica dostane do daru hudobné dielo od Paola Pagliu

Jeden z najdlhšie trvajúcich partnerských vzťahov mesta Banská Bystrica je s talianskym mestom Alba, ktoré leží v regióne Piemonte. Trvá už od roku 1969 a výsledkom viac ako 50-ročného dialógu je aj vystúpenie komorného zoskupenia Ensemble Romeo Paglia. V rámci 62. ročníka Banskobystrickej hudobnej jari sa vo štvrtok 13. apríla o 18.00 h v Cikkerovej sieni mestskej radnice predstavia talianski umelci s dielami Antonia Vivaldiho, Giacoma Pucciniho, Franza Josepha Haydna a Wolfganga Amadea Mozarta. Zaujímavosťou bude skladba Impresioni di Banska Bystrica venovaná nášmu mestu. Pri príležitosti tohto koncertu ju skomponoval hudobný skladateľ a zároveň aj dirigent Paolo Paglia.

Program koncertu

Antonio VIVALDI
Koncert A dur pre sláčikový súbor F. XI. N. 4 RV 158

Giacomo PUCCINI
Tri menuety pre sláčikové kvarteto SC 61

Paolo PAGLIA
Impressioni di Banska Bystrica per quartetto d’archi, svetová premiéra

Franz Joseph HAYDN
Kvarteto B dur op. 64 Tost No. 3 Hob. III:67

Wolfgang Amadeus MOZART
Divertimento D dur KV 136

Vstup na koncert je voľný až do zaplnenia kapacity sály. Vstupenky s nulovou hodnotou sú k dispozícií v Informačnom centre na Námestí SNP 1 alebo tu.