David di Fiore pre svoj jubilejný festivalový koncert vybral tie najlepšie diela, ktoré počas svojej kariéry interpretoval po celom svete.

Pôjde o nevšedný umelecký a duchovný zážitok, na ktorý organizátori pozývajú všetkých nadšencov a milovníkov organovej hudby. Tisíci recitál Davida di Fioreho sa uskutoční v stredu 20. septembra o 19.30 hod. v katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici.

David Di Fiore uskutočnil svoj európsky debut v katedrále Notre Dame v Paríži v roku 1987. Je žiakom vynikajúcej francúzskej organistky Odile Pierre. Pôsobil v USA ako Hudobný riaditeľ v Univerzitnom chráme Zjednotenej metodistickej cirkvi a ako pastoračný asistent pre hudbu vo farskom kostole sv. Jána v Seattle. Počas svojej takmer tridsať ročnej koncertnej kariéry zahral recitály na mnohých festivaloch v Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Slovenskej a Českej republiky, Francúzsku a Taliansku. V Severnej Amerike bol hosťom festivalov v mnohých mestách v USA a Kanade. Niekoľko krát účinkoval v Mexiku na Medzinárodnom organovom festivale v Morelia, ktorý patrí k najstarším organovým festivalom na západe.

Národná katolícka vzdelávacia asociácia mu udelila titul „Distinguished Graduate“ a diplomy za „mimoriadnu účasť“ mu udelila mexická vláda. V roku 2009 bol za prínos pre slovenskú organovú kultúru ocenený diplomom občianskeho združenia Ars Ante Portas. Od roku 2015 sa predstavuje aj ako liturgický organista v katedrálnom chráme sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici.

David svoj jubilejný tisíci recitál nazval The Dance of Life. Vo svojom programe predstaví tie najlepšie diela svojej kariéry v jedinečných a geniálnych aranžmánoch, ktoré poukazujú na jeho suverénne a virtuózne vnímanie organovej interpretácie hudby všetkých období.

Svoj koncert otvorí vlastným aranžmánom skladby renesančného skladateľa Tielmana Susato (1510/15-1570) Mohrentanz. Pokračovať bude dvoma skladbami českého skladateľa Petra Ebena (1929-2007). Pôjde o dve skladby z hudobného cyklu Jób: The Mystery of Creation a The God`s Reward. Vo svojom ďalšom programe opäť predstaví renesančné tance od neznámeho autora zo 16. storočia.

Koncert David uzavrie dvoma ďalšími význačnými skladbami, v ktorých vynikne jeho geniálna pedálová technika hry. Zúčastnení si vypočujú skladbu pre pedálové sólo Jeana Langlais (1907-1991) Epilogue on a theme of Frescobaldi for pedal solo a na záver znamenitú skladbu Studio sinfonico M. Enrica Bossiho (1861-1925).