TS organizátorov (Matúš Kucbel), Foto: archív organizátori | 19.9.2017

Fenomenálny virtuóz David di Fiore predstaví svoj jubilejný tisíci recitál

David di Fiore pre svoj jubilejný festivalový koncert vybral tie najlepšie diela, ktoré počas svojej kariéry interpretoval po celom svete.

Pôjde o nevšedný umelecký a duchovný zážitok, na ktorý organizátori pozývajú všetkých nadšencov a milovníkov organovej hudby. Tisíci recitál Davida di Fioreho sa uskutoční v stredu 20. septembra o 19.30 hod. v katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici.

David Di Fiore uskutočnil svoj európsky debut v katedrále Notre Dame v Paríži v roku 1987. Je žiakom vynikajúcej francúzskej organistky Odile Pierre. Pôsobil v USA ako Hudobný riaditeľ v Univerzitnom chráme Zjednotenej metodistickej cirkvi a ako pastoračný asistent pre hudbu vo farskom kostole sv. Jána v Seattle. Počas svojej takmer tridsať ročnej koncertnej kariéry zahral recitály na mnohých festivaloch v Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Slovenskej a Českej republiky, Francúzsku a Taliansku. V Severnej Amerike bol hosťom festivalov v mnohých mestách v USA a Kanade. Niekoľko krát účinkoval v Mexiku na Medzinárodnom organovom festivale v Morelia, ktorý patrí k najstarším organovým festivalom na západe.

Národná katolícka vzdelávacia asociácia mu udelila titul „Distinguished Graduate“ a diplomy za „mimoriadnu účasť“ mu udelila mexická vláda. V roku 2009 bol za prínos pre slovenskú organovú kultúru ocenený diplomom občianskeho združenia Ars Ante Portas. Od roku 2015 sa predstavuje aj ako liturgický organista v katedrálnom chráme sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici.

David svoj jubilejný tisíci recitál nazval The Dance of Life. Vo svojom programe predstaví tie najlepšie diela svojej kariéry v jedinečných a geniálnych aranžmánoch, ktoré poukazujú na jeho suverénne a virtuózne vnímanie organovej interpretácie hudby všetkých období.

Svoj koncert otvorí vlastným aranžmánom skladby renesančného skladateľa Tielmana Susato (1510/15-1570) Mohrentanz. Pokračovať bude dvoma skladbami českého skladateľa Petra Ebena (1929-2007). Pôjde o dve skladby z hudobného cyklu Jób: The Mystery of Creation a The God`s Reward. Vo svojom ďalšom programe opäť predstaví renesančné tance od neznámeho autora zo 16. storočia.

Koncert David uzavrie dvoma ďalšími význačnými skladbami, v ktorých vynikne jeho geniálna pedálová technika hry. Zúčastnení si vypočujú skladbu pre pedálové sólo Jeana Langlais (1907-1991) Epilogue on a theme of Frescobaldi for pedal solo a na záver znamenitú skladbu Studio sinfonico M. Enrica Bossiho (1861-1925).