Po roku sa do Banskej Bystrice vracia netradičný beh centrom mesta s názvom Farbám Neujdeš, v ktorom nejde o čas, ale najmä o zábavu. Stovky bežcov sa už pripravujú na podujatie, z ktorého čistí neodídu.

Zúčastniť sa môžu nielen zaregistrovaní bežci, ale podporiť ich môže ktokoľvek. Balíčky farieb budú predávať pre všetkých.

Centrom diania bežeckého festivalu Farbám Neujdeš v Banskej Bystrici bude aj tento rok areál parku pod Pamätníkom SNP. Keďže v centrálnej časti parku pribudla korčuliarska dráha, hlavný areál behu a zázemie so šatňami a úschovňou bude sústredené v časti parku za vlajkoslávou.

Tí, ktorí si chcú vyskúšať samotný beh, sa môžu zaregistrovať online ešte do štvrtka 8. júna. Registrácia s obmedzeným počtom štartovných lístkov potom bude prebiehať ešte aj na mieste akcie od 9.30 do 11.30 h. V cene štartovného vo výške 23, respektíve 12 eur, majú pretekári zahrnutý štartovací balíček s tričkom či farbami. Balíčky si zaregistrovaní budú môcť prevziať už v piatok v Europa SC.

Podujatie má navyše aj tento rok charitatívny rozmer, keď môžu účastníci a návštevníci zakúpením modrej farby v stánku organizátorov podporiť projekt Ligy proti rakovine – Rodinná týždňovka.

Akcia sa v sobotu 10. júna začína o 12-tej hodine. V programe na pódiu vystúpi napríklad tanečný klub Element. Obľúbené spoločné vyhadzovanie farieb, aj s youtuberom ExplOitedom, je na pláne o 12.30. Nasledovať bude rozcvička a o 13-tej už štart prvej skupiny bežcov. “Bežcov budeme púšťať po skupinách na trikrát, aby sa trasa neupchávala a nedochádzalo ani k úrazom,” približuje Andrea Vozárová z organizátorskej DNA agency.

Na päťkilometrovej trase behu centrom Banskej Bystrice potom čaká na bežcov päť farebných stanovíšť, na ktorých sa dobrovoľníci postarajú o to, aby sa bežci poriadne vyfarbili. “Pred žltým stanovišťom sa budú nachádzať hasiči, ktorí budú bežcov jemne kropiť, aby sa na nich farba lepila,” dopĺňa Vozárová. O zábavu po dobehnutí do cieľa sa postará DJ Milan Lieskovský a pripravená bude aj tombola.

K behu Farbám Neujdeš neodmysliteľne patria práve práškové farby, ktoré majú pôvod v Indii. Konkrétne v tamojšom sviatku Holí, ktorý je tamojšou oslavou viery, vítania jari a farieb. Známy je práve vďaka bujarým oslavám, pri ktorých po sebe ľudia vrhajú farebné prášky či zafarbenú vodu. Farby využívané pri behu sú zdravotne nezávadné. Aby však bežci predišli akýmkoľvek problémom, môžu si vziať so sebou okuliare, prípadne i rúšku.

Pozrite si aj foto a videoreportáž z minuloročného farebného behu v Banskej Bystrici:

FOTO+VIDEO: Farbám nik neušiel, premiérový beh sprevádzala skvelá atmosféra

Ulice začnú čistiť hneď po prebehnutí stanovíšť pretekármi

Po vlaňajšom úvodnom ročníku podujatia v Banskej Bystrici sa šírili sťažnosti na organizátorov v súvislosti s nedostatočným uprataním mesta po práškových farbách. Nechcene farebné boli aj niektoré zaparkované vozidlá miestnych obyvateľov pri farebných zónach behu.

“Robíme všetko preto, aby zostalo mesto po nás čisté. Oslovili sme spoločnosť, ktorá bude pripravená hneď ako posledný bežec prebehne prvou farebnou zónou a hneď sa pustí do upratovania. Okrem toho sme na každú farebnú zónu pripravili upratovacie náradie, aby mohli naši dobrovoľníci priebežne farbu upratovať,” približuje Andrea Vozárová z DNA agency, ktorá beh organizuje.

Usporiadatelia navyše pred behom označia miesta farebných zón i najbližšie parkovacie automaty upozornením o konaní behu.

“Pôjdeme po trase a na každom mieste, kde budú parkovať autá tento oznam uverejníme. Bolo by teda aj v záujme samotných šoférov, aby v tomto čase možno zaparkovali na inom mieste. Ide predsa len o prach a ak bude fúkať vietor, nezabránime tomu, aby sa nejaká časť nešírila vzduchom, ale urobíme všetko preto, aby sme tento fakt minimalizovali a zostalo po behu mesto čisté,” dodala Vozárová.