Stredoslovenské múzeum pozýva záujemcov o históriu v spojení s mágiou na Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou. Už v stredu 31. augusta o 17 – tej hodine zasvätí návštevníkov Thurzovho domu do mágie v ľudovej kultúre Slovenska – Katarína Nádaská.

plagát_Stretnutia_s_minulosťou_pod_Zelenou_klenbou_s_Katarínou_NádaskouKatarína Nádaská sa venuje popularizácii etnológie, a to najmä tradíciám a zvykom v slovenskej ľudovej kultúre. Nielen jej publikačná, ale aj pedagogická či výstavná činnosť, ktorá vychádza z terénnych výskumov, si získala priazeň v radoch tak odbornej ako aj laickej verejnosti.

„Mágia patrí  k pokladom ľudovej kultúry, ktorý nám zanechali naši predkovia. Vydáva svedectvá o živote, o svete, v ktorom žili, o ich myslení, ale aj vytrvalom úsilí vyrovnať sa so všetkým, čo im život priniesol,“ zdôrazňuje Katarína Nádaská. „Slovensko bolo ešte donedávna eldorádom bosoriek a bosorákov,“ dodáva etnologička. Čarovalo, uriekalo, veštilo a zaklínalo sa vo veľkom, a aj preto venovala tejto oblasti života na Slovensku roky výskumu a zozbierala cenné poznatky a rôzne liečiteľské postupy. Kolobeh života človeka, jeho začiatok, koniec, ale aj svadba boli od nepamäti sprevádzané množstvom magických úkonov, zákazov a príkazov.

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o tom ako sa chránili naši predkovia pred urieknutím, prečo sa za magické číslo považuje sedmička alebo ak vás zaujíma akými úkonmi si v minulosti slobodné dievčatá privolávali lásku, poznačte si dátum 31. augusta do kalendára. Práve v tento deň o 17-tej hodine autorka populárnych kníh, vysokoškolská pedagogička a etnologička Katarína Nádaská priblíži návštevníkom Stredoslovenského múzea miesto mágie v živote človeka v minulosti a dnes a zároveň zasvätí do jej tajov z pohľadu ľudovej kultúry Slovenska.