Koncert Mariána a Martina Geišbergovcov v sobotu 21. februára v Klube Hudby a Divadla ozdobí výstava obrazov z tvorby výtvarníčky Jany Bialovej. Vernisáž výstavy sa uskutoční pred koncertom. 

Janka Bialova2Výtvarníčka Jana Bialová, rodáčka z Martina, vyštudovala reštaurovanie na Strednej škole umeleckého priemyslu v Kremnici a grafiku na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Žila v Čadci, Trenčíne aj Banskej Bystrici a vydala sa do Lučenca. Bystrica je však jej srdcu stále blízka.

Už takmer pätnásť rokov vyučuje výtvarnú výchovu v Základnej umeleckej škole vo Fiľakove. V súčasnosti má okolo deväťdesiat žiakov od piatich do sedemdesiatich rokov. Baví ju to.

„Áno, stále sa pokúšam učiť o kráse, estetike, výtvarných technikách, kontrastoch, štruktúrach, rozmanitosti, o možnostiach miešaní farieb a duší… Čo krajšie by som v dnešnej dobe mohla robiť,“ hovorí.

Maľovanie je pre ňu samozrejmé ako to, že dýcha, smeje sa, smúti, žije, miluje… Potrebuje priestor bez akýchkoľvek hraníc. A keď ho nemá, tak si ho vymyslí.

„Vymyslím si nejakú atmosféru, scénu, dojem z niečoho a „vykreslím“ sa z reality. Robím tak odmalička a vždy sa pritom riadim len vlastnými pocitmi. A tak je to vo všetkom, čo robím,“ hovorí sympatická umelkyňa, u ktorej platí to známe, viem, že nič neviem.

Jana Bialovej„Ešte stále sú veci, ktoré potrebujem skúsiť, tajomstvá, ktoré musím preskúmať. Ešte stále sa dokážem rozosmiať. Stále sú veci, ktoré ma dokážu rozradostiť, roztancujú mi dušu. A deti sú jednoducho úžasné bytosti, ktoré vám dajú zázračný plášť a vy môžete byť zvláštny alebo neviditeľný. Je skvelé to zistiť a tešiť sa z toho.“

Na otázku, čo bude vystavovať v Banskej Bystrici, s úsmevom odpovedá: „Všeličo. Nedá sa to opísať, len uvidieť… srdcom.“

Na vernisáži v sobotu 21. februára o 19. hod. v Klube HaD v Banskej Bystrici môžete nielen obdivovať a srdcom vnímať obrazy Jany Bialovej, ale tiež sa s ňou osobne stretnúť. A ak nestihnete vernisáž, nevadí, výstavu v Klube HaD si môžete pozrieť aj v nasledujúcich týždňoch.