Už o niekoľko dní, v pondelok 25. mája, štartuje Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm 2015 v Bratislave a Banskej Bystrici.

Premietanie zaujímavých dokumentárnych a prírodopisných filmov z 28 krajín sveta bude už tradične doplnené bohatým sprievodným programom. Hlavným odborným garantom festivalu je Ministerstvo životného prostredia SR.

Už od prvého dňa bude festivalový program nabitý premiérovými filmami, diskusiami, prednáškami a ďalším pútavým sprievodným programom. Podujatie sa bude už tradične odohrávať v priestoroch bratislavského hotela Tatra a v banskobystrickom Europa SC/Cinemax.

ekotop2V prvých dňoch sa uskutoční slávnostné zahájenie festivalu v pondelok 25. mája v Cikkerovej sieni banskobystrickej Radnice o 11.00 hod. O 17.30 hod. odporúčame návštevníkom festivalu v Banskej Bystrici pozrieť si film ostrieľanej filmárky, držiteľky dvoch cien Emmy Kathryn Pasternak – Doeville. Film dokumentuje príbeh farmárky Gail, ktorá svojmu manželovi sľúbila, že sa po jeho smrti postará o jeho stádo danielov. Doeville je príbeh plný oddanosti, odvahy, odhodlania, žiaľu a tvrdej práce. Kathryn sa môžu návštevníci na festivale opýtať akékoľvek otázky aj osobne, keďže po spomínanom filme bude nasledovať diskusia s filmárkou.

V Banskej Bystrici patrí utorok téme Sustainable Lifestyle (udržateľný životný štýl). V rámci neho si nedajte ujsť o 18.50 hod. film Telo plné šťastia českého filmára Jiřího Vávru. Film kladie divákom otázku, prečo sa často cítime tuční a škaredí, aj keď nie sme? Môže za to súčasná mediálna realita, ktorá nám neustále servíruje človeka ako nesmierne krásnu a po všetkých stránkach dokonalú bytosť. Autor filmu sa preto rozhodol, že sa na 6 mesiacov zverí do rúk odborníkov v starostlivosti o vzhľad, aby zistil, či je človek z mäsa a kostí vôbec schopný vyrovnať sa svojím vyretušovaným vzorom. Podarí sa mu stať sa „chlapcom z plagátu“? S akými následkami? A je vôbec dokonalá krása skutočnou cestou ku šťastiu? Spomínaný režisér príde aj osobne, porozprávať o filme, a to do Bratislavy na svoju piatkovú besedu.

Súčasťou podujatia bude už tradične udelenie prestížnej pocty Honour of Ekotopfilm, ktorá vzdáva hold osobnostiam za mimoriadne výkony dosiahnuté v záujme trvalo udržateľného rozvoja, za významné objavy, humánne či kultúrne aktivity, alebo za celoživotné dielo v záujme rozvoja ľudskej spoločnosti. Minulý rok si túto poctu odniesol prof. Vladimír Krčméry za svoje celoživotné humanitárne aktivity a projekty v treťom svete.

Ak sa chcete aktívne zapojiť a podporiť myšlienku festivalu, prineste svoj starý nepotrebný mobilný telefón, alebo starý kuchynský olej priamo na festival, kde sú na to určené zberné nádoby. Recykláciou prispievate k zlepšeniu kvality nášho životného prostredia.

Kompletný program si môžete pozrieť na oficiálnej stránke festivalu.