Už o týždeň, v pondelok 19. mája, sa v Banskej Bystrici začína jubilejný 20. ročník Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí ENVIROFILM 2014.

Bez názvu-1Možnosť uvidieť kvalitné, zaujímavé a objavné dokumenty o životnom prostredí z mnohých krajín všetkých svetadielov, ale aj bohatý, zaujímavý a príťažlivý sprievodný program pre deti, mládež a dospelých, prilákala do festivalových miest počas uplynulých rokov desaťtisíce návštevníkov.

K dvadsaťročnému jubileu dostal Envirofilm novú podobu. Jeho hlavná časť s medzinárodnou súťažou filmov, vyhlásením výsledkov a slávnostným odovzdávaním cien sa koná od 19. do 24. mája v Banskej Bystrici, v meste, v ktorom Envirofilm pred 20 rokmi vznikol. Ďalšie festivalové mestá organizujú prehliadky súťažných filmov a sprievodné podujatia v rôznych termínoch počas roku.

„Z jednorazovej akcie na jeden týždeň v roku sa takto vytvorila takmer celoročná aktivita v rôznych regiónoch Slovenska. Veríme, že to podnieti aj ďalšie mestá na zapojenie sa do rozrastajúcej sa festivalovej rodiny. Ide aj o prejav kultúrnosti, uvedomelosti a snažení zlepšovať naše životné prostredie, na Slovensku, v Európe a na celej Zemi,“ uviedol riaditeľ festivalu, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Ján Ilavský.

Z histórie festivalu

ENVROFILM mal svoju premiéru 4. až 8. septembra 1995 v Banskej Bystrici a Zvolene. Prvého ročníka festivalu sa zúčastnili filmári z 18 krajín sveta, súťažilo 73 filmov. Prvým víťazným filmom Envirofilmu bol Bocian biely (White Stork, Španielsko). Za dvadsať rokov existencie festivalu filmári zo 71 krajín sveta prihlásili celkom 2 386 filmov.

Rekord logoOd roku 1999 (5. ročník) k festivalovým mestám Banská Bystrica a Zvolen pribudla Banská Štiavnica. V máji 2007 (13. ročník) sa pridala Kremnica, v roku 2010 (16. ročník) Krupina, v roku 2012 (18. ročník) Košice, Poltár a Skalica a v roku 2013 (19. ročník) aj Bratislava. Tento rok, ako sme už uviedli, sa festival koná v Banskej Bystrici a počas roka v ďalších slovenských mestách.

Z uplynulých 19 ročníkov tri hlavné ceny – Grand Prix putovali do Indie, po dve do Dánska, Talianska, Švajčiarska a na Slovensko. Len jeden krát medzinárodná porota ocenila hlavnou cenou dva filmy. Bolo to vlani, kedy zvíťazili filmy Narastajúci odpor (Raising Resistance, Švajčiarsko) a Mŕtvi z Alosu (The dead of Alos, Taliansko).

Envirofilm 2014

Tento rok filmári z 37 krajín sveta – čo je rekordný počet krajín v histórii festivalu, prihlásili do súťaže 154 filmov. Najviac, 36 filmov, je od slovenských autorov. Po prvý raz sa na festivale zúčastňujú filmári z Demokratickej republiky Kongo, s dokumentom Park zvierat (Animal Park), nakrútenom v koprodukcii s Talianskom. Tento film je jedným zo 63 filmov, ktoré výberová komisia navrhla zaradiť do medzinárodnej súťaže. Medzi vybranými filmami je 16 slovenských, 13 nemeckých, 8 českých a 4 francúzske filmy. Do finále sa ďalej dostali filmy autorov z Arménska, Austrálie, Belgicka, Číny, Dánska, Holandska, Iránu, Írska, Maďarska, Rakúska, Švajčiarska, Taiwanu, Talianska, Ukrajiny a film koprodukcie Nemecko – Nový Zéland.

logo_envirofilmUž tradične je najsilnejšie obsadená kategória dokumentárnych filmov, v ktorej tento rok súťaží 30 dokumentov. V kategórii spravodajských a publicistických programov, magazínov a filmov súťaží 11 filmov a rovnaký počet filmov posudzovala medzinárodná porota v kategórii vzdelávacích a náučných videoprogramov a filmov. Sedem filmov súťaží v kategórii voľnej tvorby a filmov pre deti a mládež. O ocenenie v kategórii amatérskeho filmu sa uchádzajú štyri filmy slovenských autorov. Desať vybraných filmov bude hodnotiť detská porota v stredu 21. mája dopoludnia.

Medzinárodná porota zasadala v dňoch 10. – 13. mája v Banskej Bystrici a pracovala v zložení Kateřina Javorská (SR), Steve Lichtag (ČR), František Palonder (SR), Ferenc Varga (Maďarsko) a William C. Parks (USA).

Filmové prehliadky a ďalšie podujatia

Steve LichtagOkrem súťažných a nesúťažných prehliadok filmov organizátori Envirofilmu 2014 pripravili pre návštevníkov príťažlivé sprievodné podujatia a stretnutia s významnými osobnosťami z oblasti filmu a životného prostredia, ktoré sa budú niesť v znamení jubilea nielen Envirofilmu ale aj ďalších tohtoročných jubileí a jubilantov.

Medzi hosťami festivalu už tradične nebudú chýbať filmári Pavol Barabáš a Steve Lichtag.

Večer s Pavlom Barabášom, jeho hosťami a premiérou jeho nového filmu Polárnik sa uskutoční v stredu 21. mája v CINEMAX-e. Len nedávno spolu s priateľmi zdolal Pavol Barabáš jeden z TOP 10 kaňonov sveta, Gorg Blau Sa Fosca na Malorke.

Slávnostný filmový večer vo štvrtok 22. mája (CINEMAX) je určený všetkým, ktorí chcú uvidieť to najlepšie, čo festival počas svojej 20-ročnej histórie zaznamenal. O dvadsiatich rokoch v hlbinách aj o aktuálnej filmovej tvorbe bude počas večera rozprávať Steve Lichtag. Jeho zatiaľ posledným dokončeným filmom je celovečerný 3D film Aldabra (ostrov v západnej časti Indického oceánu), ktorý spoločnosť Disney uvedie do kín na budúci rok.

Jozef KronerHosťami festivalu budú tiež slovenský režisér Juraj Lihosit a herečka Zuzana Kronerová, ktorá bude hovoriť o svojom otcovi Jozefovi Kronerovi (20. marca tohto roku sme si pripomenuli jeho nedožitých 90 rokov), autori ocenených filmov a ďalší.

Ekoaktivity, súťaže a ďalšie podujatia pre deti a mládež, semináre, výstavy, Envirofilmáčik v Škole u Filipa a v ZŠ pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou, pokus o rekord a, samozrejme, neodmysliteľná súčasť Envirofilmu, detská výtvarná súťaž Zelený svet. To všetko a ešte viac čaká návštevníkov jubilejného 20. ročníka festivalu Envirofilm, ktorý sa koná od 19. do 24. mája v Banskej Bystrici. Centrom festivalového diania bude už tradične Múzeum SNP.

Slávnostné udeľovanie cien Envirofilmu 2014 sa uskutoční v piatok 23. mája na Radnici. Festival ukončí prehliadka víťazných filmov v sobotu 24. mája v Kinosále Múzea SNP.

Vyhlasovateľom Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí ENVIROFILM je Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, organizátorom Slovenská agentúra životného prostredia Banská Bystrica a Envirofilm, n. o. Festival Envirofilm, ako jediný na Slovensku, je členom medzinárodnej asociácie festivalov o ochrane životného prostredia ECOmove International. Cieľom festivalu je predstaviť a oceniť nové filmy, videoprogramy a televízne programy, ktoré svojím obsahom a umeleckou úrovňou pomáhajú šíriť myšlienky ochrany životného prostredia a prírody. Viac na www.envirofilm.sk.