Rok 2018 sa pre Divadla Štúdio tanca niesol v znamení jeho osláv k 20. výročiu založenia. Oslavy vyvrcholili v polovici decembra minulého roka, kedy počas 4 dní vzhliadlo slávnostný galavečer cez 300 hostí, medzi ktorými prevládali pozitívne emócie a radosť.

Radosť z toho, že súčasný tanec ako žáner je stále aktuálny a práve Banská Bystrica je akýmsi jeho epicentrom na slovenskej scéne. Ak ste však na decembrových galavečeroch chýbali nezúfajte, už čoskoro to budete môcť napraviť na pripravovanej premiére.

Fotografia z osláv 20. výročia založenia Divadla Štúdio tanca. Foto: Dušan Beňo

Nová premiéra Divadla Štúdio tanca bude niesť názov 3×20 Ženy. Ak je vám tento názov trochu povedomí, ide o použitie rovnakého princípu ako v prípade inscenácie 3×20 Muži, ktorá bola odpremiérovaná v apríli roku 2018. Tento raz sa však na stoličku choreografov posadili ženské predstaviteľky, konkrétne Zuna Vesan Kozánková, Martina Hajdyla Lacová a Lívia Méndez Marín Balážová.

Projekt 3×20 má výrazne súčasný inscenačný tvar, postavený na energii a výpovedi troch zaujímavých umeleckých individualít počas jedného večera. Divák sa môže tešiť na emócie, vysokú dávku profesionality a estetiky. Každá z troch choreografií je výpoveďou o stave a prežívaní umenia v odlišných svetoch a tematicky odzrkadľujú postoj každej z umelkýň.

„Publikum je poslom veľmi dôležitej informácie, ktorej následky môžu ovplyvniť priebeh predstavenia. Interpreti sú zaneprázdnení pohybovými a hlasovými hrami, ktoré majú za úlohu zaujať publikum natoľko, že si ani nevšimnú, že sú spoluúčastníkmi zločinu,“ hovorí choreografka Lívia Méndez Marín Balážová.

Ak by ste chceli zažiť na vlastnej koži, čo znamená súčasný tanec a umenie, môžete tak urobiť už 14. a 15. marca o 19.00 h v Divadle Štúdio tanca, kedy je naplánovaná táto premiéra. Odkaz divadla znie jasne – nebuďte online, buďte v divadle.

Vstupenky si môžete zakúpiť v predpredaji v sieti Ticket-Art alebo prostredníctvom rezervácie cez oficiálny web divadla.

O divadle

Divadlo Štúdio tanca v Banskej Bystrici zahájilo svoje pôsobenie pod vedením Mgr. Zuzany Ďuricovej Hájkovej ešte v roku 1998 a tento rok oslávilo úctyhodné 20. výročie. Za celú tú dobu ponúkajú divákom odvahu, autenticitu, aktuálnosť a profesionalitu, čo je pre divadlo primárnym cieľom.

Vo svojom umeleckom zameraní je striktné a stále razí cestu autorskej tvorby, s maximálnou podporou umelcov, ich tvorivého vyjadrenia a názoru. V tomto ponímaní je naozaj jedinečné a v širokom okolí by sme podobnú inštitúciu, ktorá sa zameriava výlučne na súčasný tanec a súčasné umenie, hľadali asi márne.

Neustále podporuje aj vznik pôvodných tanečných inscenácií a ich pravidelné uvádzanie. V rámci tohto poslania premiérovo uviedlo 51 celovečerných inscenácií, z toho 5 predstavení pre deti a mnoho exteriérových a edukatívnych tanečných projektov.

Divadlo Štúdio tanca doposiaľ uviedlo už takmer 1300 predstavení, z toho vyše 300 na hosťujúcich domácich a zahraničných scénach a svoju tvorbu odprezentovali pred vyše 116 000 divákmi.

Svoje produkcie pravidelne uvádza na viacerých domácich scénach a Slovensko reprezentovalo na prestížnych medzinárodných festivaloch či hosťujúcich zájazdoch v Česku, Poľsku, Maďarsku, Bosne a Hercegovine, Rusku, Nemecku, Taliansku, Belgicku, Francúzsku, Egypte, Japonsku, Indii či Švajčiarsku. Charakteristické umelecké atribúty mu priniesli množstvo ocenení, o.i. je držiteľom Ceny primátora Mesta B. Bystrica a Ceny Ministra kultúry SR.

 Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. S finančnou podporou Banskobystrického kraja.