V Banskej Bystrici sa dnes, v pondelok 4. mája, začína päťdňový EMBARGO festival. Program prvého festivalového dňa ponúka pohybovú performance Verzus a film dánskeho režiséra Larsa von Triera Manderlay. 

VERZUS – Záhrada CNK, 19. hod.

embargo ponAsi tri štvrtiny mužov a žien majú dominantný „svoj“ princíp a slabší „opačný“ princíp. U dvadsať percent ľudí je to naopak – muži majú dominantný ženský princíp a ženy mužský. Iba päť percent populácie má dlhodobo obidva princípy vyrovnané. Krátkodobo však veľmi často meníme preferenciu oboch princípov podľa situácie, v ktorej sa nachádzame. Kedy a v ktorých situáciách sa nám prejavujú jednotlivé princípy? Kedy si dovolíme využiť ich, ktoré momenty nám to dovoľujú? Vytvárame určitý oportunizmus správania, kedy sa pred očami ostatných správame inak ako naozaj chceme?

Verzus nie je feministicky zjednodušujúci militantný manifest. V otázkach, ktoré kladie a odpovediach, ktoré prostredníctvom M.D. a K. CH. interpretuje, je zobrazenie veľmi jemné, a tým neskutočne ženské. M.D. a K. CH. sa nesťažujú. Obnažujú svoje emócie a prostredníctvom veľmi otvoreného prejavu najskrytejších sklamaní, ale aj radostí, si vytvárajú vzťah s divákmi. „Ty nie si žena. Ani v mojom vnútri nebudíš pocit niečoho ženského. Iba keď o tebe hovorím, tak ti moje slová dávajú ženský rod a moje výrazy obrysy ženstva. Ja o tebe totiž musím hovoriť s nehou a láskyplným snom, a na to si slová nájdu hlas len tak, že ťa oslovia ako ženu…“

Koncept: Kristína Chmelíková, Mária Danadová, choreografia: Lucia Kašiarová, svetelný a hudobný dizajn: Milan Slama, grafický dizajn: Ján Chmelík, hudba: Martin Žiak, produkcia: Záhrada – Centrum nezávislej kultúry. Účinkujú: Kristína Chmelíková, Mária Danadová.

Aktivita je súčasťou projektu Záhrada. Projekt bol podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia pre sociálne zmeny. 

MANDERLAY – Kinosála Múzea SNP, 19.30. hod.

embargo pon2Dánsko/Švédsko, 2005, 139 min.

V druhej časti plánovanej americkej trilógie, založenej na motíve USA ako zem neobmedzených možností, režisér Lars von Trier znovu uvádza na scénu postavu Grace – hrdinku svojej predchádzajúcej snímky Dogville (Nicole Kidmanovú v úlohe Grace vystriedala Bryce Dallas Howardová, známa z Osady M. Nighta Shyamalana). Grace a jej otec sa začiatkom 30. rokov presúvajú z Colorada do Alabamy, na starú plantáž menom Manderlay, kde sú konfrontovaní s desivou krutosťou a nespravodlivosťou otroctva. Nie je prekvapením, že Grace nemôže zostať stranou a rozhodne sa zasiahnuť. Avšak s akým výsledkom… poriadky udržiavané celé desaťročia sa rútia, ale osvedčí sa učiť otrokov demokracii?

Scenár a réžia: Lars von Trier, kamera: Anthony Dod Mantle, hudba: Joachim Holbek.

Hrajú: Bryce Dallas Howard, Isaach De Bankolé, Danny Glover, Willem Dafoe, Lauren Bacall, Jean-Marc Barr, Geoffrey Bateman, Jeremy Davies, Udo Kier, Chloë Sevigny, John Hurt a ďalší.

www.embargofestival.com