Festival Embargo – Metropolis 2017 sa chýli ku koncu. Počas uplynulých šiestich dní ponúkol nielen Banskobystričanom divadlo, film, diskusie, výstavy aj živé knihy.

Včera, v utorok 12. decembra, Filip Jekkel veľmi sugestívne predviedol monodrámu Jeden, v ktorej tematizuje zločinca a teroristu Andreasa Breivika. Inšpirácia prišla z textov výbornej knihy Jeden z nás, ktorú vydalo vydavateľstvo Absynt. Diváci sa pozerali na muža opatrného, extrémne poriadkumilovného a čistotného… v opačnom prípade stráca istotu. Neusiluje sa o kontakt s ostatnými deťmi. Neprejavuje zvláštnu radosť. Často vyzerá smutný. Má problém vyjadriť sa o svojich pocitoch. Ak nejaká reakcia nastane, je nápadne silná…

Silné pocity vyvolali v divákoch aj dokumentárne filmy Profesionálna cudzinka – príbeh významnej slovenskej spisovateľky Ireny Brežnej, a Svet podľa Daliborka – portrét osamelého mladého muža, neonacistu, ktorý zasvätil svoj život nenávisti, klamstvám, Playstationu a Facebooku.

Fotogalériu z včerajších podujatí nájdete pod článkom.

SIEDMY FESTIVALOVÝ DEŇ

Aj dnes, v stredu 13. decembra, ste vítaní/é v kultúrnom centre Záhrada. Festival ponúka tri mikrodrámy a príbeh najmladšej nositeľky Nobelovej ceny za mier.

Metropolis

Pod názvom Metropolis sa ukrýva scénické čítanie krátkych dramatických textov. V podaní Kataríny Vozárovej (SK), Bianky Tridan (Rumunsko) a Elisy Campisi (Taliansko) si diváci vypočujú a uvidia mikrodrámy Ticho v mase, Popletená melódia a Po tme ich nevidno. Začiatok o 18. h.

Malala

Pôvabná Dominika Kňažková sa predstaví v monodráme Malala,  motivovanej skutočným príbehom z biografie Volám sa Malala od Christiny Lambovej. Príbeh pakistanského dievčaťa, ktoré sa ako 11-ročné nebálo hovoriť o živote pod vládou Talibanu a nebálo sa bojovať za právo na vzdelanie detí v Pakistane. Malala je dievča, ktoré chce, aby ju bolo počuť. V roku 2004 sa stala najmladšou nositeľkou Nobelovej ceny za mier. Réžia: Jakub Mudrák. Koncept, text a hudba: Jakub Mudrák, Dominika Kňažková. Začiatok o 19.30 h.

BODKA ZA EMBARGOM – MALÝ PRINC

Bodkou sa festivalom Embargo – Metropolis 2017 bude zajtrajšie (štvrtok 14. december) uvedenie inscenácie banskobystrického Divadla z Pasáže Malý princ.

Rozprávka pre dospelých. Malý princ – filozofický traktát pre deti. Obe tieto označenia sa používajú a obe sú výstižne. Toto dielo skutočne dokáže zaujať deti a rovnako uspokojiť dospelých. A pre obe cieľové skupiny má zásadné posolstvo.

Inscenácia nemá ambíciu prinášať nové, prevratné interpretácie. Prečo ukazovať niečo, čo všetci poznajú? Odpoveď je jednoduchá. Práve preto, že to všetci poznajú. A milujú. Toto dielo pôsobí rovnako silno na rozum aj cit. Tým pádom vzniká nekonečné množstvo kombinácií a vo výsledku interpretácií. Jednoducho povedané – koľko ľudí, toľko malých princov. A koľko malých princov poznáme, o toľko budeme múdrejší.

Réžia: Šimon Spišák. Asistentka réžie: Eva Ogurčáková.

Účinkujú: Ivan Blaško, Michal Daniš, Peter Darmo, Tomáš Debnár, Peter Gregor, Peter Hudec, Ján Kinčeš, Lucia Krajčiová, Veronika Lačná, Miriam Kujanová, Marek Mojžiš,  Lýdia Rybárová,  Dana Snopková, Peter Vaculčiak.

Začiatok o 19.00 h.

Festival Embargo – Metropolis 2017 sa koná od 7. do 14. decembra v Banskej Bystrici. Jeho organizátormi sú NIE V NAŠOM MESTE, Záhrada – CNK  a Centrum komunitného organizovania, partnermi Artforum Banská Bystrica, Literárna bašta, Umelecká škola Paola Grassiho z talianskeho Milána a projekt Terre Promesse (Zasľúbené zeme). Mediálnym partnerom je portál BBonline.sk. Festival podporil program Kreatívna Európa, Fond na podporu umenia, Ministerstvo spravodlivosti SR, program Európa pre občanov.

Vstup na festivalové podujatia je voľný, okrem vybraných podujatí.