Najslávnejšia a historicky azda i najúspešnejšia česko-slovenská rocková skupina Elán si pripomína v tomto roku 50. výročie svojej činnosti. Vyvrcholením bude nový štúdiový album a tiež aj koncertné turné po športových halách, ktorým budú predchádzať tri amfiteátrové koncerty v Banskej Bystrici, Prešove a Myjave.

Jožo Ráž, Ján Baláž a Vašo Patejdl. Zostava skupiny Elán, ktorá sa podpísala pod dnes už ikonické hity.

Históriu Elánu podrobne mapuje spomienkový videoseriál, ktorý od polovice apríla publikuje kapela na svojom oficiálnom profile na Facebooku. S ďalšími spolupracovníkmi ho pripravuje absolvent hudobnej vedy a jeden z mála historikov modernej slovenskej populárnej hudby Oskar Lehotský. Okrem trojice hlavných protagonistov v doteraz zverejnených častiach videoseriálu účinkujú aj Juraj Farkaš a Zdeno Baláž z prvej slávnej profesionálnej zostavy, ktorí už dlhoročne žijú v USA resp. Austrálii.

Unikátne sú aj výpovede ďalších ľudí, ktorí prešli Elánom – Juraj Fábry, speváčka Hana Križánková Horská a ďalší. Fanúšikovia sa tak môžu dozvedieť množstvo pozoruhodných informácií z histórie Elánu, napríklad, že Zdeno Baláž bol prijatý do kapely za bubeníka, hoci na bicie vôbec hrať nevedel, pretože na ĽŠU študoval harmoniku. Alebo napríklad, že Vašo Patejdl a Jožo Ráž boli spolužiakmi na ĽŠU – odbor klavír.

Okrem spomínania sa Elán naplno venuje aj príprave svojho pätnásteho štúdiového albumu, ktorý by mal vyjsť na jeseň vo vydavateľstve Warner Music a samozrejme aj koncertného turné, ktoré vyvrcholí v decembri v pražskej O2 Aréne.

Na úvod turné však príde po rokoch koncert na banskobystrickom amfiteátri Paľa Bielika. Ten je na programe už 28. augusta. Vstupenky na turné ELÁN 50 rokov tour 2018 sú v predpredaji v sieti Ticketportal.