Návšteva najchladnejšieho a predsa obývaného miesta na svete bude súčasťou slávnostného otvorenia Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm v pondelok 27. mája v CINEMAX v Banskej Bystrici.

Film Ojmiakon: Príbeh najchladnejšieho obývaného miesta košického režiséra Dominika Bariho rozpráva príbeh ľudí, žijúcich v izolovanej dedine hlboko na severe sibírskej tajgy. Sú známi ako Ľudia chladu. Najnižšia teplota nameraná v tejto nehostinnej krajine bola mínus. 71,2 °C.

Jedinečný dokumentárny film Ojmiakon je jedným zo 66  filmov z 30 krajín sveta, na ktoré sa počas posledného májového týždňa môžu tešiť návštevníci  a návštevníčky Pistoriho paláca a Kina Film Europe v Bratislave a CINEMAX-u v banskobystrickej Europa SC.

https://www.youtube.com/watch?v=ru5aaS-HBY4&t=

Festival Zeme a Envirofilmáčik

Festival Ekotopfilm – Envirofilm 2019 už tradične okrem prehliadky súťažných filmov ponúka aj prednášky či diskusie so zaujímavými hosťami a ďalšie sprievodné podujatia. Medzi nimi aj podujatie Festival Zeme, ktoré sa uskutoční v stredu 29. a vo štvrtok 30. mája (presunuté kvôli počasiu) v piatok 31. mája v Mestskom parku v Banskej Bystrici.

V čase od 9:00 do 14:00 h sú v parku pre deti a mládež pripravené interaktívne   hry, súťaže a množstvo zaujímavostí – určovanie druhov vtákov podľa        vzhľadu a hlasu, pozorovanie Slnka ďalekohľadom, hľadanie ufóna, skladanie veľkých vesmírnych puzzle. Témou vedomostných súťaží budú napríklad národné parky a chránené územia a hovoriť sa bude aj o tom, ako správne triediť odpad a ako sa meria ekologická stopa. Podujatie, ktoré organizuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), spestrí sokoliarska skupina Biatec a možnosť previezť sa na ekologickej trojkolke, Troximobile. A príde aj Tatko Príroda!

Vo štvrtok 30. mája Tatko Príroda, tak ako aj po minulé roky, navštívi deti v nemocničnej škole v Rooseveltovej nemocnici. Okrem toho, že im spolu so SAŽP prinesie dobrú náladu, veselý program, súťaže a darčeky, všetci spoločne si pozrú aj víťazný film v súťaži detských festivalových filmov Envirofilmáčik.  Detská porota v nemocničnej škole funguje a cenu detského diváka udeľuje už siedmy rok a je jedinou festivalovou detskou porotou. Tentoraz hodnotila tri filmy. Diplom pre najlepší z nich a tiež darčeky, ktoré deti vyrobili samy, sú už na ceste k jeho autorovi.

Aj malé zmeny môžu mať veľký vplyv

Počas posledných piatich májových dní sa diváci a diváčky v CINEMAX prostredníctvom filmového prenesú do rôznych kútov sveta – od Ekvádoru, kde pôvodné komunity razia celkom inú filozofiu života, cez deltu Okavanga, ktorá doposiaľ odoláva zásahom človeka, po severský Island, ktorý sa napriek nehostinným podmienkam môže chváliť úžasnou biodiverzitou, či na už spomínaný odľahlý Ojmiakon na Sibíri, ktorý je najchladnejším obývaným miestom na Zemi. Okrem dych berúcich záberov z divokej prírody festival ponúkne aj snímky, ktoré zvýšia tlak – nadmerná spotreba, priemyselné poľnohospodárstvo, znečistené rieky, odlesnené územia. Cieľom festivalu Ekotopfilm – Envirofilm je ukázať všetko a inšpirovať ľudí k zmene. Aj malé zmeny môžu mať veľký vplyv.

Vstup na prehliadku filmov, diskusie a sprievodné festivalové podujatia je voľný! Podrobný program festivalu v Banskej Bystrici nájdete tu…