Množstvo telefonátov a otázok od obyvateľov regiónu v spádovej oblasti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ)  Banská Bystrica viedlo úrad k zverejneniu základných informácií o tomto nebezpečnom ochorení, ale aj  opatreniach, ktoré prijal ÚVZ SR a ďalšie relevantné inštitúcie a orgány na ochranu slovenského obyvateľstva.

nadcha-doktorkaNapriek tomu, že riziko nákazy pre cestovateľov zo Slovenska, ktorí navštívili krajiny západnej Afriky je nízke, ÚVZ SR už vydal opatrenia a odporúčania v súvislosti s možnosťou nákaz. V tejto súvislosti ÚVZ SR Úrad požiadal príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva, banskobystrický nevynímajúc, o  informovanie lekárov prvého kontaktu vo svojej pôsobnosti ako postupovať v prípade možného výskytu Eboly v SR. V sledovaní epidemiologickej situácie sa naďalej pokračuje. Úrad priebežne monitoruje situáciu a podrobne analyzuje informácie z rýchleho výstražného systému.

Prečo je vírus Eboly taký nebezpečný a odkiaľ pochádza? Ako uviedla Viera Motrihladková, vedúca Oddelenia epidemiológie RÚVZ Banská Bystrica, vírus  Eboly  bol prvý krát izolovaný v roku 1976 v rovníkovej Afrike – Demokratická republika Kongo ( pôvodne Zaire), pacient pochádzal z dediny, ktorou preteká rieka Ebola. Vtedy sa začalo aj ochorenie popisovať.

„Ochorenie sa radí medzi hemoragické  (krvácavé) horúčky, s veľmi vysokou smrtnosťou, až 90 percent . Inkubačná doba (čas od vstupu vírusu do organizmu, po objavenie sa prvých klinických príznakov ochorenia) je 2 dni  až 4 týždne,  najčastejšie 2-4 dni.  Začiatok ochorenia býva náhly, objaví sa horúčka, slabosť, bolesti svalov,  kĺbov, bolesti hlavy, brucha, zápal spojiviek.   Neskôr sa môžu objaviť kašeľ, opuchy, vyrážky, poruchy správania apatia, zmätenosť, prípadne podráždenosť až agresivita,  krvácanie do spojiviek,  pacient krváca zo  všetkých telesných otvorov, krváca do čriev, do dutín,   dochádza k metabolickému rozvratu, hemoragickému šoku a následnej   smrti. Či pacient prežije záleží na jeho fyzickej kondícii, kmeni vírusu a od možností   liečby,“ uvádza podrobnosti o tomto zákernom ochorení  Viera Morihladková.

Dodáva, že kauzálna (príčinná) liečba neexistuje, využíva sa zatiaľ len podporná liečba – náhrada tekutín, udržanie homeostázy, udržiavanie tlaku krvi, okysličovanie, virostatiká a tíšenie bolestí. Neexistuje ani očkovacia látka. Prírodný rezervoár tohto ochorenia doposiaľ nie je spoľahlivo popísaný, uvažuje sa o kaloňoch (netopieroch), či opiciach  – makak a paviánovec. Prenos ochoreniazo zvieratna človeka sa uskutočňuje  buď kontaktom s nakazeným zvieraťom, jeho konzumáciou, alebo pri manipulácii s krvou, či inými telesnými výlučkami chorých zvierat.

Prenos medzi ľuďmi sa uskutočňuje  kontaktom s telesnými tekutinami alebo výlučkami chorých osôb (krv, moč, sliny), nechráneným pohlavným stykom, kontaminovanými injekčnými ihlami alebo nástrojmi. Vírus eboly všakúčinne zabíja mydlo, slnečné svetlo sušenie, bielidlá a pranie v práčke. Na otázku, či sa už Ebola, či iné cudzokrajné ochorenia vyskytli v minulosti aj na Slovensku v predchádzajúcich  rokoch MUDr. Morihladková uviedla, že Ebola nie, ale z ostatných diagnóz eviduje SR 5-6  prípadov ochorení na maláriu.