Pretekár banskobystrickej Dukly Benjamín Maťašeje po dlhých 26 rokoch získal pre Slovensko medailu zo svetového juniorského šampionátu. Pred ním to bol práve reprezentačný tréner juniorskej reprezentácie Jozef Krnáč, ktorý Maťašejeho v ekvádorskej metropole doprevádzal. Ten získal zlato na MSJ v roku 1996 v portugalskom Porte.

Slovenskú výpravu dopĺňal ešte ďalší duklista Viktor Ádám. Obidvaja zápasili tú istú váhovú kategóriu – do 100 kilogramov. Pokiaľ je Ádám v tejto váhovej kategórii usadený už dlhšie, Maťašeje do nej prestupoval práve po  vlaňajšom svetovom šampionáte. Úvod roka však jasne naznačil, že s ním musia súperi počítať aj v stovke, pretože z troch európskych pohárov priniesol Maťašeje kompletnú sadu medailí – zlato z Atén, striebro z Lignana a bronz z Prahy.

V ekvádorskom Guayaquil Ádamovi Talian Accogli v druhom kole nesadol a náš pretekár sa so svetovou súťažou sa rozlúčil. Maťašeje si žreb naopak pochvaľoval. „Los mi sedel, na súperov som si veril. S Brazílčanom Santosom som zvíťazil na Majstrovstvách sveta dorastencov v Kazachstane pred tromi rokmi. Uzbek Mansurov bol v boji o bronz nepríjemný, ale aj na neho som si veril. Chcel som sa proste dostať  do finále,“ zhodnotil Benjamín Maťašeje po súťaži.

Toto je pre úspešného medailistu z juniorského šampionátu typické a toto je jeho recept na úspech. Do každého turnaja ide s cieľom zvíťaziť, bez ohľadu na to, koho mu prisúdi žreb. Aj v Guayaquil boli takmer všetci Maťašejeho súperi papierovými favoritmi, usadenými vyššie vo svetovom rebríčku. V niektorých zápasoch aj prevládali technicky alebo fyzicky, ale slovenský reprezentant ich dokázal prečísliť a stiahnuť víťazstvo na svoju stranu. A to je umenie, ktoré robí majstra.

Jedine v prvom kole bol žreb o čosi milostivejší v podobe Čiľana Arismendiho, i keď na Majstrovstvách sveta niet ľahkého súpera. Maťašeje jasne dominoval v aktivite, kontroloval zápas a jednoznačne zvíťazil. V druhom kole s Nemcom Udsilaurim sa zápas potiahol až do predĺženia a tu ho dokázal Maťašeje po šiestich minútach vyrovnaného súboja prekvapiť na uči-matu. V súboji o víťaza skupiny s Brazílčanom Santosom potreboval slovenský reprezentant približne rovnaký čas, ale inú techniku – malú soinagu. V semifinále bol Japonec Nakano zatiaľ nad sily slovenského reprezentanta, ale náš Maťašeje sa postaví na tatami juniorských majstrovstiev sveta aj o rok a bude mať možnosť to Japoncovi vrátiť.

V zápase o bronz predviedol Maťašeje víťazný zápas, plný zvratov a napätia. Uzbecký reprezentant Mansurov, takmer vyšší o hlavu, v začiatku tvrdo zatváral nášho pretekára v jeho typickom úchope. Maťašeje, tak ako aj v predchádzajúcich prípadoch, dokázal tlaku súpera odolať, potiahnuť si ho až do záveru  zápasu a v predĺžení postupne získavať navrch. Jeho záverečný hod turnaja, dokazujúci jeho technickú komplexnosť, tento krát osoto-gari, znamenal pre slovenské juniorské džudo neuveriteľný bronz!

Až do ďalekého Ekvádoru muselo vycestovať slovenské džudo a urobiť si radosť v podobe Maťašejovho svetového bronzu. Slovenský reprezentant, pretekár banskobystrickej Dukly, vyslal zároveň súperom svoju vizitku na nadchádzajúce septembrové Majstrovstvá Európy v Prahe, kde už bude patriť k horúcim favoritom.