Už 20. ročník podujatia Európska noc múzeí a galérií (La Nuit européenne des musées) sa uskutoční v sobotu 18. mája 2024. Kultúrne inštitúcie na Slovensku pripravili na tento večer pre návštevníkov a návštevníčky netradičné zážitky, nevšednú atmosféru, odkrývanie tajomstiev aj prekvapenia.

Foto: R. Veltyová

Múzeá a galérie v Banskej Bystricivo Zvolene privítajú v sobotu 18. mája návštevníkov neobyčajným programom a zavedú ich na miesta, ktoré počas roka zostávajú pred ich očami ukryté. Prehliadky, workshopy, kvízy, divadelné predstavenia či koncerty odštartujú o 16.00 h a potrvajú do 23.00 h.

Bohatý program v Banskej Bystrici

Stredoslovenské múzeum

V Matejovom dome budú vystavené vzácne predmety a pri tvorivých dielňach si vychutnáte sladkú krásu medovníkov. V Thurzovom dome objavíte krásu kvetov a rastlín ukrytých na vystavených exponátoch, počas tvorivých dielní si vyrobíte vlastný papierový kvet a deti vďaka interaktívnym hrám rozlúštia tajomstvá nástenných malieb v Zelenej miestnosti. Tihányiovský kaštieľ v Radvani odkryje tajomstvá svetlušiek, v tvorivej dielni si môžete vyrobiť svetielkujúci hmyz,  dozviete sa zaujímavosti o živočíchoch a mineráloch, ktoré svetielkujú pod UV svetlom a popri rozprávaní o „nočných letcoch“ budete pozorovať nočné motýle.

Stredoslovenská galéria

V záhrade Vily Dominika Skuteckého bude tradičný piknik, káva a hry. Výstava Toto (nie) je Skutezky! prinesie zaujímavé fakty o origináloch a pripisovaných dielach a odpovie na otázku, čo je originál a čo iba falzifikát. V Pretóriu preverí vaše vedomosti kvíz o maľbe a farbách a budete mať možnosť spolupodieľať sa na tvorbe veľkorozmernej maľby. Večernú panorámu Banskej Bystrice si vychutnáte s DJ na loggii Pretória. V Bethlenovom dome to bude komentovaná prehliadka s kurátorkou výstavy Záhady a (ne)zmysly či prehliadka nových kníh pre deti a dospelých s knihovníkom.

Literárne a hudobné múzeum

Literárne a hudobné múzeum Štátnej vedeckej knižnice pripravilo pre svojich mladších návštevníkov interaktívne bábkové predstavenie aj čítanie z tvorby Jozefa Gregora Tajovského. Staršie ročníky zas ocenia koncert skupiny The Electric Tribute ako poctu legendárnej banskobystrickej bigbítovej kapele The Electric spojený s výstavou Banskobystrický bigbít.

Múzeum Slovenského národného povstania

expozícii múzea si pripomeniete strastiplné osudy ôsmich žijúcich veteránov SNP a zažijete aj neopakovateľné stretnutie s jedným z veteránov Povstania, kapitánom vo výslužbe Vladimírom Strmeňom. Program ukončí pôsobivý videomapping na budove Pamätníka SNP. Priestor dostane Klub modelárov 100 tankov aj dynamická a statická ukážka diaľkovo riadených modelov.

Veža aj pivovar

Ďalšie zážitky na vás čakajú pri pohľade z Hodinovej veže či pri návšteve THURZO–FUGGER zážitkovej expozícii v Barbakáne, kde sa prenesiete do čias, kedy vďaka baníctvu Banská Bystrica najviac prekvitala. Určite neobíďte ani Zabudnutý pivovar. Nájdete v ňom výstavu súčasného umenia, ukážky odlievania umeleckých predmetov z hliníkového odpadu a čaká vás aj rozprávanie o Herritzovskom pivovare či prehliadka unikátnej závesnej reťazovej strechy. Navyše pasáž s pivovarom poslúži ako tranzitný peší priestor medzi Námestím Štefana Moysesa a parkom pri Pamätníku SNP.

Lákadlá vo Zvolene

V Slovenskej národnej galérii na Zvolenskom zámku sa literárno-hudobnému programu o knihách Braňa Jobusa potešia nielen jeho priaznivci. Fanúšikov Andyho Warhola určite zaujme interaktívna prehliadka expozícií zámku, v ktorej sa stretnú skvosty starého umenia s vybranými dielami slovenského umenia 20. storočia. Pripravené sú tiež výtvarné aktivity, inšpirované práve tvorbou Andyho Warhola.

V Záhrade Jozefa Dekréta Matejovie v Lesníckom a drevárskom múzeu bude situovaný ideálny program pre rodiny s deťmi, hra Vezmeme si hoblík pílku…, prechádzka lesom a sadenie stromčekov. Nebude chýbať predstavenie o Jozefovi Dekrétovi Matejovie v podaní divadelno-šermiarskej kumpánie Via Historica či rozprávanie o exotických krajinách. Pravú nočnú atmosféru navodí prehliadka múzea vo svetle sviec a hudobný hosť večera, speváčka a skladateľka JANAIS.

Jedna vstupenka na všetko

Prostredníctvom spoločnej vstupenky v jednotnej cene 5 eur získate vstup do siedmich múzeí, galérií, Zabudnutého pivovaru, na Hodinovú vežu a na množstvo jedinečných podujatí v Banskej Bystrici a Zvolene. Vstupenka zároveň platí ako lístok na MHD v oboch mestách v čase od 16.00 h do polnoci, resp. do posledného pravidelného spoja pri spiatočnej ceste z múzea alebo galérie. Deti do 6 rokov a ZŤP majú vstup zdarma. V rámci vstupenky sa môžete prepraviť medzi obomi mestami aj historickým vlakom a tiež sa zapojiť do súťaže o zaujímavé ceny. Stačí, ak počas podujatia nazbierate štyri pečiatky za vstupy.

Program tohtoročnej Noci múzeí a galérií v Banskej Bystrici a Zvolene je skutočné bohatý. Podrobnejšie informácie nájdete na letákoch v galérii k článku.

Záštitu nad 20. ročníkom podujatia Noc múzeí a galérií prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.