Moderovanú besedu so spisovateľom a pedagógom Martinom Kubušom ponúkne obľúbené podujatie Stretnutie s minulosťou pod zelenou klenbou, ktoré sa uskutoční v stredu 27. októbra v Thurzovom dome.

Dvadsaťdva dier v rodnej zemi (Signis, 2020) je názov knihy Martina Kubuša, ktorá zachytáva históriu budovania železnice a dvadsiatich dvoch tunelov medzi Banskou Bystricou a Dolnou Štubňou. Hlavná postava románu, Karol, sa neplánovane ocitá vo vlaku a jeho známy, starý pán profesor, rodák z Harmanca, mu rozpráva o druhej svetovej vojne a o výstavbe Trate SNP, azda najmalebnejšom úseku magistrály spájajúcej Banskú Bystricu s Martinom. Knihu ilustrovala Ivana Vargončíková.

Prostredníctvom románu Dvadsaťdva dier v rodnej zemi a zážitkov jeho hlavného hrdinu prevedie Martin Kubuš účastníkov podujatia vlakovými tunelmi a spomienkami na budovanie trate.

„Martin Kubuš je nielen pedagógom Univerzity Mateja Bela, ale aj zaujímavým autorom, ktorý v knihe Dvadsaťdva dier v rodnej zemi prepája historické udalosti s modernými literárnymi prvkami. Na stretnutí s minulosťou predstaví svoj román a predovšetkým hlavnú inšpiráciu diela. Veríme, že našich priaznivcov táto téma zaujme a prídu si vypočuť zaujímavú besedu, tentokrát výnimočne aj so živým hudobným hosťom, ktorým bude kapela 220 Voltov,“ uviedol riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

V súčasnosti Martin Kubuš pôsobí ako odborný asistent na Katedre anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Je autorom románov Ani ryba, asi rak a Dvadsaťdva dier v rodnej zemi a detskej modlitebnej knižky Lampášik.

Stretnutie s minulosťou sa uskutoční v stredu 27. októbra o 17:00 h v Thurzovom dome. Kapacita je obmedzená (režim OTP), rezervácia miest na: 048/412 58 97.

Zaujímavú tému prinesú aj novembrové Stretnutia s minulosťou. Beseda v nadväznosti na výstavu insitného umenia z Kovačice o živote dolnozemských Slovákov sa uskutoční 24. novembra o 17:00 h v Thurzovom dome.