S novou posilou na lavičke – Holanďanom Endy Opoku Bernadinom, ale už bez reálnej šance na zabezpečenie si pozície v prvej šestke, zaručujúcej účasť v bojoch o postup, sa futbalisti Dukly predstavili v utorňajšom dohrávanom stretnutí  posledného kola základnej časti DOXXbet ligy – západ na ihrisku Nového Mesta nad Váhom.

AFC Nové Mesto nad Váhom – FK Dukla Banská Bystrica 1:2 (1:2)

Góly: 5. Živčic – 43. Kurák, 45. Garagić (z 11 m). ŽK: 18. Ranko, 21. Egri, 45. Šupka, 66. Jastráb – 26. Memić, 49. Válovčan, 64. Garagić. Zápas v Novom Meste nad Váhom sledovalo 360 divákov.

Zostava AFC: Belic – P. Šupka, Egri, M. Šupka, Jurica, Živčic, Ranko, Jastráb, Šebek, Labuda (75. Lopušan), Vávra (43. Plavšić).

Zostava FK Dukla: Boroš – Memić, Snitka, Válovčan, Poliaček, Garagić (64. Opoku Bernadina), Pančík, Hanžić, Savić, Kurák (79. Stanković), Pantidos.

BBO_5350Na zverencoch trénera Ľubomíra Faktora nebolo napriek krutej postupoej matematike badať žiadnu stratu motivácie a do svojho súpera sa od úvodu duelu poriadne zahryzli. Boli to však paradoxne hostia, ktorí ako prví v piatej minúte inkasovali gól. Tento moment však s Banskobystričanmi vôbec neotriasol a naďalej boli na trávniku aktívnejším mužstvom, čo vyústilo do dvoch žltých kariet Novomešťanov z osemnástej a dvadsiatej prvej minúty. Gólového ovocia sa Dukla dočkala v samotnom závere prvého dejstva, keď najprv v štyridsiatej druhej minúte vyrovnala a následne po nariadenej penalte, ktorej predchádzal zákrok jedného z domácich obrancov ocenený ďalšou žltou kartou, zvýšila na 2:1.

V druhom polčase Banskobystričania umnou hrou držali súpera na dištanc svojej bránky a hrozili z nebezpečných kontier. Kapitán vojakov Boroš, ani jeho náprotivok Belic, ktorý v minulosti taktiež obliekal dres Dukly, už ale do konca duelu neinkasovali a hostia si z Považia odviezli pod Urpín tri body. Hostia v jarnej časti sezóny chytili výbornú fazónu, doplatili však na zbabraný úvod sezóny, ktorý ich stál lepšie umiestnenie. V najbližšej dobe tak budú zvádzať súboje o udržaní sa v západnej časti druhej najvyššej futbalovej súťaže.

Ľubomír Faktor, tréner FK Dukla: „Začali sme kŕčovito v úvodných minútach, čoho dôsledkom bol aj inkasovaný gól. Ten nás akoby od piatej minúty nakopol, herne sme dominovali, vytvorili sme si šance a dali sme napokon aj dva góly. Zaslúžene sme teda viedli. V druhom polčase sme sa snažili udržať víťazstvo, dostali sme sa do dvoch až troch brejkov, avšak nevyťažili sme z nich tretí gól. Musím pochváliť predovšetkým našich dvoch stopérov, ale aj krajných obrancov, ktorí hrali výborne a nedovolili súperovi vyrovnať. Celá defenzíva si zaslúži absolutórium. Tri body si veľmi ceníme, pretože budeme teraz v boji o záchranu potrebovať každý jeden bod. Je to tam nabité, bude to veľmi náročné. Musíme v najbližších dvoch zápasoch doma proti Sencu a opäť proti Novému Mestu vyhrať.“

Mário Kurák, autor vyrovnávajúceho gólu Dukly: „Pred zápasom sme vedeli, že do prvej šestky už nepostúpime. Od štvrtka sme tušili, aké špekulácie sa chystajú, ťažko sa k nim vôbec vyjadrovať. Čo sa týka hry, v úvode zápasu som prehlavičkoval loptu dozadu a inkasovali sme gól. Cítil som zodpovednosť, chceli sme odvrátiť pochybnosti, že ideme zápas pustiť a som rád, že sme po mojom zásahu vyrovnali a napokon aj zaslúžene zvíťazili. Mali sme viac šancí, využili sme však iba dve. Ak by nám niekto pred začiatkom jari povedal, že zo štyroch zápasov získame desať bodov a nepostúpime do šestky, tak by sme tomu neverili, nik by tomu neveril. Na Slovensku je však asi možné všetko.“

Doxxbet liga – západ 2015/2016 po základnej časti súťaže

Až štyri tímy napokon dosiahli po skončení základnej časti 33 bodov. Duklu môžu mrzieť najmä slabé výsledky z jesene, kedy prehrala so Sereďou, béčkom Žiliny aj Slovana. Aj keď v odvetách červeno-bieli dokázali s týmito tímami zviesť lepšie súboje, v ktorých dosiahli remízy či dokonca výhru, gólové porovnanie v týchto dueloch už nezvrátili na svoju stranu.