Tento rok sa brána banskobystrickej Gallery Lazovná 1 po prvý raz otvorí vo štvrtok 11. mája. Renesančné priestory meštianskeho domu z prvej polovice 17. storočia rozkvitnú farbami a príbehmi, ktoré do svojich obrazov vložil výtvarník Ján Raška. Výstava jeho diel má názov Druhý breh.

„Umenie vnímam ako jedno veľké tajomstvo. Nevysvetliteľné veci nás ženú vpred. Svojimi dielami sa snažím dráždiť tajomstvom, chcem nimi s divákom komunikovať. Zároveň však moje obrazy nechcú byť úplne odhalené, pretože keby sme veci pochopili, všetko by sa zrútilo. Obrazy preto môžeme čítať aj ako príbehy, ktoré k nám prehovárajú. Ako kapitoly z knihy života,“ vyjadril sa k svojej tvorbe martinský rodák, výtvarník Ján Raška.

Ján Raška je maliarom sugestívnych veľkoformátových pláten, ktoré prekvapujú svojou mnohovrstevnatosťou a naratívnosťou. Formálne využíva dynamický expresívny realizmus, ktorý podľa neho najpresvedčivejšie napomáha čítať symboliku figúr a rekvizít účinkujúcich v obrazových príbehoch. Pracuje so symbolmi a významami zobrazujúc to, čo videl, či už v snoch alebo v skutočnosti, jeho diela sú čiastočne odrazom jeho podvedomia, ktoré sa snaží preniknúť na povrch. Jeho cieľom je vtiahnuť diváka do deja v takej miere, aby sa v ňom sám našiel a možno si aj položil tie isté otázky ako si kladie autor sám. Kým v skutočnosti sme? Čo je pravda a čo len sen?

Ján Raška sa narodil v Martine (1962). Vyštudoval Strednú školu umeleckého priemyslu v Kremnici (umelecké kováčstvo) a Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (oddelenie reštaurovania maľby). V roku 1989 bol spoluzakladateľom výtvarnej skupiny INAK, ktorá pôsobila na slovenskej výtvarnej scéne do konca 90-tych rokov. Výtvarné aktivity Jána Rašku sú rôznorodé: maľba, grafika, objekty, reštaurovanie. Doteraz mal 21 samostatných výstav doma a v zahraničí. Realizoval niekoľko projektov v interiérovom dizajne, napríklad hotel Chopok I. a II. v Demänovskej doline, Apartmánový dom Metropolitan Star v Bratislave, Klinika Gyn Fiv v Žiline a klinika v Bratislave a množstvo ďalších menších projektov. Žije a tvorí v Bratislave.

Vernisáž výstavy Jána Rašku Druhý breh sa uskutoční vo štvrtok 11. mája o 18.00 h v priestoroch Gallery Lazovná 1. Hudobným hosťom večera bude známy slovenský violončelista, dlhoročný člen orchestra Slovenského národného divadla a výtvarník Roman „Hary“ Harvan. Výstava potrvá do 18. júna 2023. Návštevné hodiny Gallery Lazovná 1: Utorok až sobota od 13.00 do 17.00 h.