Po úspešnej prvej Bystrickej hodinke, ktorá prilákala viac ako päťdesiat Banskobystričanov, pripravili jej organizátori ďalšiu. Uskutoční sa vo štvrtok 17. decembra a jej témou budú, ako inak, Vianoce.

DCIM100GOPROÚčastníci druhej Bystrickej hodinky sa dozvedia, ako sa v Banskej Bystrici slávili najkrajšie sviatky roka, aké jedlá sa podávali, ako naši predkovia stolovali, zdobili svoje domácnosti, starali sa o zvieratá, aké darčeky si rozdávali, ale aj ďalšie zaujímavosti.

Prvá, novembrová Bystrická hodinka sa môže pochváliť peknou účasťou. Tému najstaršej histórie mesta si prišlo vypočuť viac ako 50 ľudí. Hovorilo sa o období pred udelením mestských výsad Belom IV. a živote našich najstarších predkov. Prednášal známy Banskobystričan, archeológ Martin Kvietok, ktorý túto širokú tému podal veľmi pútavo a s mnohými novinkami, o ktorých určite mnohí prítomní netušili.

„Veríme, že naša aktivita sa bude tešiť stále väčšiemu záujmu Banskobystričanov, keďže témy prednášok sú skutočne zaujímavé, rovnako ako aj hostia, ktorí budú prednášať,“ hovorí Diana Vigašová z Banskobystrického okrášľovacieho spolku (BBOS), ktorý je iniciátorom tohto kultúrno-vzdelávacieho projektu a organizuje ho v spolupráci s MAOi inštitútom.

Súčasťou večera bola unikátna módna prehliadka 14-ročnej Banskobystričanky Lucky, ktorá navrhla a namaľovala tričká s motívmi Banskej Bystrice a venovala Banskobystrickému okrášľovaciemu spolku.

17_bystrická hodinka„Je naozaj obdivuhodné a inšpirujúce, s akou myšlienkou nás Lucka oslovila. Jej tričká sú ručne maľované, originálne a je možné ich získať prostredníctvom benefičnej burzy, ktorá je dostupná na stránke bbos.sk, napríklad aj ako darček pre blízkych pod vianočným stromčekom,“ dodáva Diana Vigašová.

Druhá Bystrická hodinka bude o tradíciách, ktoré v období Vianoc udržiavali naši predkovia na území Banskej Bystrice. Uskutoční sa vo štvrtok 17. decembra o 18. hod. v Šport bare v Dolnej ulici. Prednášať bude Tatiana Salajová zo Stredoslovenského osvetového strediska. A opäť nebude chýbať ani prekvapenie, ktoré pripravili organizátori.

Program ďalších stretnutí s históriou Banskej Bystrice, ako aj ďalšie informácie o Bystrickej hodinke a jej o organizátoroch nájdete na: www.bystrickahodinka.sk.