Každý z nás má svoju predstavu o ideálnom bývaní. U viacerých je vrcholom životnej cesty založenie rodiny a výstavba rodinného domu. Drevostavby sú rokmi opradené rôznymi mýtmi, no tie sa čoraz viac strácajú do úzadia a ľudia volia cestu prírodného materiálu, ktoré je navyše šetrnejšie k životnému prostrediu.

Drevo bolo používané na výstavbu obydlí stovky rokov, postupne však ľudstvo presedlalo na iné stavebniny. Ako však už býva zvykom, všetky trendy sa postupne “recyklujú” a do popredia sa opäť dostávajú ekologické rodinné domy, či zruby. Medzi ne patria práve drevostavby.

Drevo ako stavebný materiál

Spomínané mýty často hovorili o tom, že drevo nemá vysokú životnosť a je ľahko napadnuteľné škodcami. Ľudia si totiž často vybavia rôzne rozpadajúce sa drevenice, v ktorých už nikto v súčasnej dobe nežije, prípadne sú využívané na výnimočné a rekreačné účely. V dnešnej dobe sú však stavebné postupy odlišné a pri ich dodržaní viete zaručiť perfektnú životnosť vašej stavby. Drevo, ktoré je používané na drevostavby, býva špeciálne ošetrené, upravené a vysušené, aby sa predišlo nadmernej vlhkosti. Vďaka tomu je odolné voči plesniam a rôznym škodcom. Drevo je taktiež vďaka nízkej uhlíkovej stope veľmi šetrné voči životnému prostrediu. A práve životné prostredie je, aj bude témou nasledujúcich rokov.

Má skvelé vlastnosti

K vyššie spomenutej životnosti, ktorá môže dosiahnuť hranice až 100 rokov, patrí určite aj pevnosť a výborná tepelná izolácia. Vďaka svojím jedinečným vlastnostiam dokážu drevostavby udržať počas zimy príjemné teploty, v lete naopak príjemne ochladzujú. No a keďže drevené domy musia spĺňať rovnaké podmienky protipožiarnej bezpečnosti ako aj iné stavby, môžeme s istotou povedať, že sú aj odolné voči požiarom. Výstavba drevodomov je úspornejšia a rýchlejšia, vyzdvihnúť však treba aj estetickosť dreva. Stavby, či nábytky z dreveného materiálu nikdy nevyjdu z módy.

Viac priestoru na bývanie

Zdanlivo možno ťažko predstaviteľné, no finálny výsledok určite poteší. Moderné drevostavby majú výrazne tenšie obvodové steny a priečky, čo poskytuje viac priestoru pre vaše bývanie. Napríklad v dvojpodlažnom montovanom dome s rozlohou 100 m2 môžete v porovnaní s domom postaveným klasickým spôsobom získať až 10m2 navyše. Tento priestor následne môžete ponechať nevyužitý, prípadne si dopriať viac doplnkov vášho interiéru.