Po mesiacoch uzavretých hraníc sa Európa začína otvárať aj pre turistov. Rovnako uvoľňuje pravidlá aj Slovensko. Bez toho, aby sme sa po návrate ocitli v povinnej karanténe, tak môžeme cestovať nielen do okolitých krajín, ale vybrať sa aj na dovolenku k moru.

Platí to napríklad pre Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Slovinsko či Maltu. Ide totiž o krajiny, kde je riziko nákazy novým koronavírusom nízke. Do viacerých prímorských destinácií sa už začína lietať aj zo slovenských letísk, či z Viedne.

„Obavy, že toto leto budeme musieť všetci stráviť doma, prípadne sa tlačiť v preplnených slovenských dovolenkových rezortoch, sa našťastie ukázali ako neopodstatnené. Otváranie hraníc umožní Slovákom vybrať si z množstva atraktívnych zájazdov. Je to dobrá správa aj pre tých, ktorí chcú dovolenkovať na Slovensku. Ak by sa totiž hranice neotvorili, domácim rezortom hrozilo, že budú výrazne preplnené,“ hovorí Katarína Ľupták Albertová   z banskobystrickej cestovnej kancelárie SVETOM.SK.

Zaujímavou môže byť napríklad dovolenka v Bulharsku, ktoré od júna zrušilo povinnú dvojtýždňovú karanténu pre cestujúcich z vybraných krajín Európskej únie, vrátane Slovenska. Rovnako to platí pre Grécko, ktoré upustilo aj od svojej požiadavky predložiť negatívny test na COVID-19. Na letiskách však bude vykonávať náhodné kontroly cestujúcich. Cyprus zas dovolenkárom ponúkol, že ak by sa u nich rodiny počas dovolenky zistil koronavírus, zaplatí im ubytovanie, stravu aj lieky. Turecká Antalya by zas mala byť vyhradená iba turistom.

Uvoľňovanie pravidiel chystajú aj ďalšie krajiny. „Dovolenka pri mori teda nie je zďaleka stratená. Už teraz evidujeme rastúci záujem zákazníkov, ktorí chcú časť prázdnin stráviť na plážach či už v Chorvátsku, Turecku, alebo v Grécku. Očakávame, že neskôr sa do ich hľadáčika dostanú aj ďalšie krajiny,“ vysvetľuje Katarína Ľupták Albertová.

Na otváranie hraníc sa pripravuje celá Európska únia. Tá dokonca spustila aj internetovú stránku, kde si môžete overiť, aké pravidlá pre dovolenkárov v danom štáte platia. Stačí si vybrať zo zoznamu konkrétnu krajinu a hneď zistíte, či do nej môžete cestovať, alebo nie.

Výber toho pravého zájazdu je však už na vás. Širokú ponuku zaujímavých destinácií nájdete aj na stránke svetom.sk. „Ak sa neviete rozhodnúť, prípadne potrebujete poradiť, radi vás privítame na našej pobočke priamo v Banskej Bystrici. Spoločne istotne nájdeme dovolenku, ktorá vám bude vyhovovať,“ dodáva Katarína Ľupták Albertová.

Aktuálnu ponuku Cestovnej kancelárie SVETOM.SK nájdete na ich internetovej stránke. Podrobnejšie informácie získate tiež priamo v CK na Námestí Štefana Moyzesa 4.