Napriek tomu, že samospráva má 49% akcií v Dopravnom podniku mesta, necháva rozhodovanie v spoločnosti na súkromníkovi. Mesto rieši iba súťaž stĺpov, ktoré sú v jeho majetku.

Sídlo DPM Banská Bystrica - dopravný podnik mestaBanská Bystrica vypísala verejnú obchodnú súťaž na prenájom a prevádzkovanie Mestského informačného systému (MIS). Ten je umiestnený na pozemkoch a zariadeniach samosprávy. Nový nájomník bude môcť využívať tieto priestory na reklamné účely, vyvolávacia cena je 46 500 eur.

Stĺpy trolejbusového vedenia sú však vo vlastníctve Dopravného podniku mesta (DPM) Banská Bystrica. V ňom má väčšinu 51% súkromná spoločnosť SAD Zvolen. DPM súťaž na prenájom týchto reklamných plôch nevypísal a predĺžil zmluvu s doterajším nájomcom, firmou BB Expo. Tá bola v minulosti známa organizovaním veľtrhov Finex, For Arch či Šport Línia a zároveň je jedným z najväčších prenajímateľov reklamných plôch v regióne.

Jakub Gajdošík, poslanec mestského zastupiteľstva a člen predstavenstva DPM, sa na júnovom zasadnutí MsZ ohradil voči obvineniam, že obchodná spoločnosť prenajala stĺpy za chrbtom mesta. „Vyzvali sme na valnom zhromaždení za účasti primátora a viceprimátorky, aby nám povedali základné noty, ako ďalej v tomto pokračovať,“ povedal Gajdošík a doplnil, že osobne navrhol predstaviteľom mestského úradu, aby urobili spoločnú súťaž a následne si rozdelili zisk.  „Ani jedna z týchto požiadaviek nebola reflektovaná,“ dodal podpredseda väčšinového klubu SMER-SD, SNS, HZDS-ĽS.

Na otázku BBonline.sk prečo mesto neprijalo ponuku na spoločnú súťaž, poslala hovorkyňa Martina Kanisová nasledovné stanovisko: „Vzhľadom k tomu, že väčšinovým akcionárom DPM BB je súkromná spoločnosť (mesto má 49%), nepodlieha pravidlám o verejnom obstarávaní a výber prevádzkovateľa Mestského informačného systému na stĺpoch trolejového vedenia je v ich kompetencii.“

Dopravný podnik mesta má s BB Expo podpísanú zmluvu na dobu neurčitú, ktorú je možné kedykoľvek ukončiť. Na otázku, či bude mesto ako 49% vlastník tejto obchodnej spoločnosti presadzovať verejnú súťaž aj v rámci DPM BB, vedenie samosprávy odpoveď neposkytlo.