Prvý augustový víkend priniesol okrem leteckých dní SIAF na Sliači aj Donovalský drapák. Príjemné počasie motivovalo približne 400 účastníkov si zmerať svoje sily či už na bicykli, alebo na vlastných nohách.

Pretek Donovalský drapák priniesol svoje čaro nielen pre bežcov, ale aj pre cyklistov. Rozdiel je však ten, že toto podujatie nie je zrovna mestský pretek, bežci a cyklisti sa vystavujú väčším extrémom a výškovým rozdielom. Aj tieto dôvody lákajú ľudí si zmerať svoje sily aj v extrémnejšom horskom prostredí.

Nakoľko býva počasie v horách veľmi nepredvídateľné, podujatiu priali od rána až do konca veľmi príjemné teploty bez extrémnych rozdielov a dažďa. Náročnosť terénu si vyžiadala zopár odrenín, ale zdravie účastníkov nebolo ohrozené.

Podujatie zastrešovalo dve rozdielne oblasti, čo však nesťažilo organizáciu. Bežecké preteky sa konali už tretí rok po sebe. Ako uviedla v rozhovore organizátorka Vladimíra Dlabalová, už pri ich prvom pokuse začleniť bežecké preteky do programu, pomohli organizovať Donovalský drapák aj ľudia z Marathon BB Tour.

Tento rok bolo na štarte približne 400 účastníkov, čo je v porovnaní s minulými rokmi o 100 menej. Hlavnou príčinou tohto úbytku je pravdepodobne pestrosť bežeckých podujatí v okolí. Zároveň sa v tom istom termíne konali na Sliači letecké dni SIAF, čo mohlo taktiež ovplyvniť účasť na podujatí. Aj napriek menšiemu počtu účastníkov akcia prebehla bez komplikácii a menší počet ľudí sa neodrazil na celkovom výzore pretekov. Celkovo sa na Donovaloch vystriedalo približne 2 000 ľudí.

Ako naznačila organizátorka, Donovalský drapák prináša každý rok rôzne novinky či už v oblasti tratí alebo programu. Čo však chcú vylepšiť do ďalšieho roka nechajú ako prekvapenie pre účastníkov. Zatiaľ ale naznačila, že by sa pravdepodobne mohla konať samostatná kategória pre elektrobicykle.

“Moje osobné pocity sú veľmi dobré. Som veľmi šťastná, že všetci pretekári skončili v cieli. Pozitívne hodnotím celý priebeh akcie. Štarty prebehli s minimálnym meškaním. Účastníci boli veľmi príjemný a tolerantný. Chcela by som týmto spôsobom pozvať širokú verejnosť aj na budúcoročný Donovalský drapák, ktorý bude aj s prísadou rôznych noviniek,” zhodnotila organizátorka Vladimíra Dlabalová.