Pri príležitosti konania Kongresu mládeže čistilo takmer 200 dobrovoľníkov niekoľko lokalít Banskej Bystrice. Iba v Rudlovskom potoku vyzbierali 20 vriec, našli sa aj pneumatiky, koberce či palacinkár.

Mládežníci Cirkvi adventistov siedmeho dňa sa pustili do zbierania odpadu v blízkosti Rudlovského potoka, Sásovskej doliny, Jelšového hájika, vrchu Urpín či Mestského parku. Peter Suchý, vedúci oddelenia Odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev, zhodnotil akciu ako veľmi úspešnú. „Vzhľadom k počtu zúčastnených, ktorý bol 190 ľudí, to bola najväčšia čistiaca akcia v meste. Bol som vedúci skupiny na Urpíne, ktorá mala 23 ľudí a všetko prebehlo úspešne. Predpokladám, že aj moji kolegovia v ostatných skupinách boli na tom podobne,“ zhodnotil pre BBonline.sk Peter Suchý.

Iba na Urpíne sa vyzbieralo plných desať vriec odpadu. Dobrovoľníci sa zamerali aj na rozbité sklenené fľaše, ktorých je v tejto lokalite viac ako dosť. Výsledok ich práce by mal byť rozpoznateľný na prvý pohľad.

Dovedna vyzbierali dobrovoľníci v priebehu štvorhodinovej akcie 68 vriec odpadu. Iba v lokalite Rudlovského potoka od Úradu práce po Medokýš naplnili 20 vriec a našli aj také „raritky“ ako pneumatiky, koberce, palacinkár či nárazník z auta.

Okrem upratovania pomohli aj pri čistení hrdze na zábradlí v lokalite od Belušovej k zimnému štadiónu a sťahovaní nábytku zo základnej školy Tatranská, ktorá sa ruší.

Všetkých účastníkov podujatia na úvod privítal primátor Peter Gogola. Mesto zabezpečilo pre dobrovoľníkov pitný režim a potrebné náradie. Každá skupina mala koordinátora z Mestského úradu.

Celé podujatie pod názvom Deň pre Banskú Bystricu bolo sprievodnou akciou pri príležitosti Moravsko-Slovenského kongresu mládeže Cirkvi adventistov siedmeho dňa v blízkom Jasení. V spolupráci s mestom Banská Bystrica, Klubom Pathfinder – prieskumník, organizáciou pre pomoc a rozvoj ADRA a občianskym združením Maranatha pripravili nielen čistiacu akciu, ale aj ďalšie sprievodné podujatia.