Všetky základné školy, materské školy aj centrum voľného času v Banskej Bystrici zatvoria vo štvrtok svoje brány. Dôvodom je celoslovenský výstražný štrajk učiteľov. Učiť sa nebude ani vo väčšine stredných škôl. 

Ilustračné foto: archív BBonline.sk

Ako informoval Peter Hajnala, hovorca Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), zo 63 stredných škôl a školských zariadení v pôsobnosti kraja sa do štrajku nezapojí osem. Priamo v Banskej Bystrici sa bude učiť v Obchodnej akadémii a v Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu.

Čo sa týka školských zariadení v pôsobnosti mesta Banská Bystrica, vyučovať sa nebude vo všetkých základných školách, materských školách ani v centre voľné času.

Do protestnej akcie sa nezapoja katolícke školy.

Samotný štrajk bude oficiálne prebiehať od 6:00 do 18:00. Dôvodom jednodňového zatvorenia škôl je nespokojnosť s financovaním školstva. Učitelia požadujú jednak navýšenie platov o 10% a jednak viac finančných prostriedkov pre školské zariadenia. Podiel financií do školstva vzhľadom k HDP by mal podľa učiteľov dosahovať porovnateľnú hranicu so štátmi EÚ.