Súťaž Do práce na bicykli roztáča 1. mája svoje kolesá aj v Banskej Bystrici. Najväčšia kampaň podporujúca rozvoj cyklodopravy na Slovensku tento rok opäť prekonáva doterajšie rekordy, a Bystričania k nim môžu svojou účasťou ešte stále prispieť.

Do dnešného dňa sa do nej zaregistrovalo už viac ako 400 z nich, pričom registrácia potrvá až do 5. mája.

Na štart najpopulárnejšej akcie upozorňujúcej na potrebu rozvoja ekologických druhov dopravy v mestách a obciach sa 1. mája postavilo už viac ako 10-tisíc obyvateľov v 3-tisíc tímoch. Celkom 130 tímov a 400 súťažiacich v tomto veľkom celoslovenskom pelotóne je zaregistrovaných práve v Banskej Bystrici. Tá má s kampaňou viac než bohaté skúsenosti – vznikla totiž v roku 2012 ako malá lokálna aktivita práve tu a v meste pod Urpínom začína písať už svoju ôsmu kapitolu. Celé Slovensko zažije jej 6. ročník, počas ktorého si budú tisíce obyvateľov krajiny počas mája evidovať svoje cesty do práce a z práce, bojovať za svoje mesto v súťaži samospráv a súťažiť o zaujímavé ceny.

„Tento ročník kampane je naozaj výnimočný. V období jej konania sa totiž dokončuje prvá plnohodnotná cyklotrasa v meste spájajúca Podlavice s Europa shopping centrom. Najmä obyvatelia tejto časti mesta tak budú mať skvelú príležitosť vyskúšať si, ako jazda do práce po pohodlnej cestičke určenej len pre cyklistov ‚chutí‘,“ hovorí Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy. Ako s úsmevom dodáva, odteraz Podlavičania a Skubínčania pracujúci v centre mesta nebudú môcť povedať, že nemôžu jazdiť do práce na bicykli, lebo nemajú cyklotrasu. „Táto nová ich bezpečne dovedie prakticky až do centra mesta.“

Aj ostatní obyvatelia Banskej Bystrice však majú dobrý dôvod, prečo sa do kampane zaregistrovať. Účasťou v nej totiž signalizujú mestu, že majú záujem o rýchle dobudovanie celej siete cyklotrás spájajúcich sídliská s centrom. „V súčasnosti sú rozpracované projekty cyklotrás smerom na  Radvaň, Fončordu, Sásovú a Senicu, ktoré sú vo vysokom štádiu prípravy a delí ich len malý krôčik od vydania  stavebných povolení,“ hovorí Štulajterová a dodáva: „Účasť v kampani Do práce na bicykli je tak aj symbolickým gestom, ktoré ukazuje, že cyklistická komunita v meste je naozaj veľká, aj napriek doteraz absentujúcej cyklistickej infraštruktúre.“

Registrácia do kampane Do práce na bicykli naďalej prebieha a uzavrie sa až 5. mája. Podmienkou účasti v nej je zostavenie 2 – 4 členného tímu kolegov v práci, ktorí sa zaregistrujú na stránke www.dopracenabicykli.eu a budú si na nej počas mája evidovať svoje jazdy do práce na dvoch kolesách, ale aj pešo či verejnou dopravou. Okrem podpory rozvoja cyklodopravy v Banskej Bystrici a na Slovensku účastníci kampane zabojujú aj o zaujímavé ceny v podobe elektrického bicykla, elektrickej kolobežky, skladacích bicyklov či hodnotných darčekových kupónov. Registrácia je bezplatná.