Húževnatý propagátor opernej hudby a interpretačného umenia a jeden z najznámejších súčasných umelcov pochádzajúcich z Banskej Bystrice – Martin Babjak, oslavuje 60. narodeniny.

Operný spevák, ale aj interpret mnohých ďalších žánrov a napríklad aj moderátor Martin Babjak oslavuje 60. narodeniny. Martin Babjak prišiel na svet 15. septembra 1960 v srdci Slovenska, v Banskej Bystrici. Rovnako ako on, aj jeho otec bol slovenský barytonista, brat Štefan Babjak je operný spevák a primáš, tiež rovnako spevák ľudovej hudby – Ľudová hudba Štefana Babjaka. Ďalší brat Ján Babjak dostal do vienka rovnako ako jeho bratia hudobný talent a je tenoristom. Vo svete hudby sa pohybuje aj ich sestra Terézia Babjaková – Kružliaková, ktorá je mezosopranistkou.

_MG_9989
Súrodenci Martin Babjak, Terézia Kružliaková (rod. Babjaková) a Ján Babjak.

Jeho rodičia boli členmi v Opere Divadla J. G. Tajovského. Otec Štefan bol sólistom a matka Terézia spievala v zbore. Základnú školu navštevoval v rodnej Banskej Bystrici. V rokoch 1976 – 1980 študoval na Strednej priemyselnej škole dopravnej v neďalekom Zvolene. Po skončení štúdia vo Zvolene absolvoval štúdium na Konzervatóriu v Bratislave v triede profesorky Idy Černeckej. Neskôr absolvoval 4-mesačný študijný pobyt v speváckej škole Centro di perfezionamento cantati pri slávnej Teatro alla Scala v Miláne.

Martin Babjak pôsobil v rokoch 1987 – 1989 pôsobil ako operný spevák v opere Divadla J. G. Tajovského v Banskej Bystrici. Na scéne banskobystrickej opery naštudoval Čajkovského Eugena Onegina, Escamilla v Bizetovej Carmen, Franka v Pucciniho a Básnika v Cimarosovom Opernom riaditeľovi. Od roku 1989 do roku 2006 bol sólistom Opery SND v Bratislave. V STV moderoval hudobnú reláciu o klasickej hudbe Clippato.

Banskobystrický rodák je laureátom Pavarottiho súťaže z Philadelphie. Medzinárodnú kariéru odštartoval v roku 1991, kedy v Modene postúpil do philadelphského finále Pavarottiho súťaže odkiaľ si na jeseň ďalšieho roku priniesol titul laureáta a zároveň pozvania hosťovského účinkovania vo philadelphskej opere, kde stvárnil postavu Marcela v Pucciniho Bohéme a Kráľa Alfonza v Donizettiho Favoritke. Ešte v tom istom roku sa predstavil vo švajčiarskom St. Galene ako Nottingham v ďalšej Donizettiho opere Roberto Devereux.

V rokoch 1993 – 1995 bol jedným z účinkujúcich v medzinárodne obsadenom projekte Belacanto v Mníchove a Passau. Po víťazstve v medzinárodnej speváckej súťaži v Trevise exceloval postavou toreádora Excamilla v Bizatovej Carmen v sérii predstavení v Trevise a Rovigu. Nasledovali ďalšie hosťovania v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Španielsku, Francúzsku, Nórsku, Portugalsku, Egypte, Kanade, USA a Japonsku, kde sa prezentoval nielen opernými postavami, ale i koncertnými vystúpeniami. V závere roku 1997 realizoval svoje prvé profilové CD v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice pod vedením švajčiarskeho dirigenta A. Weltera.

Repertoár jubilanta je skutočne bohatý a čoraz s dramatickejším nádychom. Pozrime sa teda naň: Almavia (A.Mozart, Figarova svadba), Figaro (G.Rossini, Barbier zo Sevilly), Amonasro (G.Verdi, Aida), Notthingham (G.Donizetti, Roberto Devereux), Marcel (G.Puccini, Bohema), Onegin (P.I.Čajkovskij, Eugen Onegin), Valentín (Ch.Gounod,Faust), Jago (G.Verdi, Ottelo), Posa (G.Verdi, Don Carlos), Alfonzo (G. Donizetti, Favoritka), Scarpia (G. Puccini, Tosca), Wolfram (R.Wagner, Tannhäuser), Escamillo (G.Bizet, Carmen), Valentin (Ch.Gounod, Faust a Markétka), Golaud (A.Schȍnberg, Pelléas a Mélisanda), Mojmír (E.Suchoň, Svätopluk).

Martin Babjak je húževnatým propagátorom opernej hudby a interpretačného umenia. Jeho mnohé vystúpenia sú plné temperamentnej energie, úprimnosti, ale i pokory. Okrem operných a koncertných vystúpení sa Martin Babjak zavďačil širokému auditóriu aj CD nahrávkami hitov pod názvom Romantica a Poetica. Poslucháčom ľudových melódií zase CD Folklórka v spoluúčinkovaní s Diabolskými husľami J. Berkyho – Mrenicu.