Vôňa kapustnice, zabíjačkových a rôznych iných dobrôt, tombola a kopec dobrej zábavy. Tretia októbrová sobota v Nemciach je prísľubom skvelých gurmánskych zážitkov a dobrej zábavy. Obec Nemce pozýva na štrnásty ročník Medzinárodnej súťaže vo varení kapustnice a príprave zabíjačkového taniera.

Kelti boli na našom území dávno pred Slovanmi, no aj keď najposvätnejšou rastlinou bol pre nich dub, na ktorom rástlo imelo, nedali dopustiť ani na kapustu. A tú sa naši predkovia naučili pestovať práve od Keltov. Nakladanie kapusty je však nepochybne slovanský „vynález“. Slovania zanechali na kapuste svoju pečať a nie náhodou sa kapustnica stala slovenským národným jedlom.

Oslava kapusty, a kapustnice zvlášť, k jeseni patrí. V sobotu 15. októbra si v Nemciach kapustnicu uctia na 14. ročníku tradičného podujatia Medzinárodná súťaž vo varení kapustnice a príprave zabíjačkového taniera. Súťažiť budú trojčlenné družstvá, pričom jeden z družstva bude podkladačom ohňa, čo je pri varení dôležitá funkcia. Každé družstvo bude mať za úlohu navariť minimálne 5 litrov kapustnice a zároveň aj pripraviť zabíjačkový tanier. A to všetko v čase od 11.00 do 14.00 h. Výsledky súťaže vyhlásia o 15.30 h – kapustnica a zabíjačkový tanier sa hodnotia samostatne. Súťažiť sa bude aj o najlepšiu kuchárku a kuchára.

Inšpiráciu a chuť do varenia podporí vystúpenie selčianskych fujaristov Svrčinovcov (11.00 h) a Andreja Predajnianskeho, ktorý zagajduje a zaspieva (12.00 h). Slávnostné otvorenie podujatia je naplánované na pravé poludnie, keď už sa pri Kultúrnom dome v Nemciach bude šíriť vôňa kapustnice (12.15 h). Hneď potom sa predstaví Historická škola profesora Mistríka zo Španej Doliny a návštevníci podujatia sa zoznámia tiež s jedinečnou knihou pre veľkých aj malých. Akou? Nechajte sa prekvapiť (12.30 h).

Popoludňajší program otvorí o 13.00 h koncert folkovej skupiny Bravo a od 14.30 h sa o dobrú náladu postarajú rockové Sliačske Mokváne. Nebude chýbať ani bubnová show Maribondo (16.30 h), nitrianska kapela Dora, o ktorej je známe, že tradičné slovenské ľudovky mení na rockové „pecky“ (17.30 h) a napokon DJ Majo & Miro budú hrať do 20.00 h.

Dora – Tam pod Tatrami (Official 2019):

V sobotu si v Nemciach môžete pochutnať aj na tvarožníkoch a ďalších koláčoch, varenej kukurici či medovníkoch. Pán Fodor tu bude mať stánok s medom, medovinou a sviečkami z včelieho vosku a navštíviť môžete tiež informačný stánok Mikroregiónu pod Panským dielom a v stánku šikovných rúk si vyzdobíte medovníky. Na svoje si prídu i deti a bude aj tombola (žrebovanie o 18.45 h).

Medzinárodná súťaž vo varení kapustnice a príprave zabíjačkového taniera v sobotu 15. októbra sa začína o 11.00 h a koná sa v priestoroch pri Kultúrnom dome v Nemciach.