Tento víkend, najmä však nedeľa 16. apríla, ponúka deťom niekoľko stretnutí s rozprávkami. Čakajú na nich Hanička a Murko, Havo Slavo, príbehy o troch grošoch, najmenšom zo Sámov, či sliepke, ktorá sa nevzdala, ale aj pozvanie do krajiny zázrakov.

Do krajiny zázrakov v Thurzovom dome

Rozprávkový víkend otvorí v sobotu 15. apríla tvorivé stretnutie s ilustrátorom Petrom Uchnárom, ktorý aktuálne vystavuje svoje dielo v Thurzovom dome a Poštovom múzeu. Deti s ním vstúpia do rozprávkového sveta, kde spoznajú, ako vzniká kniha, v čom spočíva práca ilustrátora a v ktorých rozprávkach sa môžu stretnúť práve s jeho ilustráciami. S Petrom Uchnárom budú aj spoločne pracovať na umeleckom diele. Vstupy na podujatie Do krajiny zázrakov v Thurzovom dome sú o 10.00 a 15.00 h.

Havo Slavo pod balkónom

Divadle pod balkónom sa deti zabavia so psíkom Slavom, ktorého zo všetkého najviac trápi, že mu každý hovorí, aký je malý. Vyberie sa preto do sveta, aby všetkým dokázal, že je už veľký. Na svojej ceste zažije „veľké“ dobrodružstvá, aby napokon pochopil, že aj malí dokážu vykonať veľké veci. Príbeh s pesničkami Havo Slavo uvedie divadlo v sobotu o 17.00 a v nedeľu o 10.30 h.

Najmenší zo Sámov v Záhrade

S bábkovou rozprávkou o malom Laponcovi zavíta v nedeľu 16. apríla do banskobystrickej Záhrady pražská divadelná skupina FRAS. Laponci (Sámovia) žijú za polárnym kruhom, kde je zima a mráz. Majú svoje stáda sobov, o ktoré sa starajú. Keď už soby nemajú čo jesť, vydávajú sa s nimi na cestu za potravou. Jedného dňa sa na takú cestu vyberie aj najmenší Sám. Netuší, čo ho čaká a bezhlavo sa púšťa do dobrodružstva… Ako to dopadne? To už sa deti dozvedia v nedeľu v Záhrade. Rozprávka Najmenší zo Sámov začína o 15.00 h.

Najmenší zo Sámov:

Hanička a Murko na Bernolákovej

Malá speváčka Hanička a jej kocúrik Murko pozývajú všetky deti na svoje nové pesničkové predstavenie. Nebudú v ňom chýbať ani ich zvierací kamaráti v životnej veľkosti (Opička, Capko, Červík a Žabka) a dvanásť obľúbených pesničkových hitov. Na stretnutie s Haničkou a Murkom, ich zvieracími kamarátmi a, samozrejme, aj s ich veľkou kamarátkou Sofi, sa deti môžu tešiť už túto nedeľu 16. apríla o 16.00 h v Aule SZU na Bernolákovej ulici. Spolu s nimi si môžu zaspievať aj zatancovať. Navyše, všetky deti dostanú od Haničky a Murka darček – Murkove lízatko a nálepku s Haničkou a Murkom a ich kamarátmi.

Hanička a Murko: 

Na Rázcestí O sliepke, ktorá a nevzdala

Nedele v bystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí je už tradične venovaná deťom. Tentoraz ich v divadle čaká príbeh o nezlomnej vôli smiešnej ale odvážnej sliepky, ktorá po každom neúspechu znovu naberie silu. Sliepka Hilda sa naozaj nikdy nevzdáva a keď sa pre niečo rozhodne, nič ju nezastaví. Ak ste sa s Hildou ešte nestretli, máte šancu zoznámiť sa s ňou v nedeľu 16. apríla o 16.00 h.

O sliepke, ktorá sa nevzdala: 

O troch grošoch v Podlaviciach

Ako sa dá vyžiť z troch grošov? Tak nad tým si lámali svoje učené hlavy aj kráľovskí radcovia. Stále sa im totiž málila ich pláca, a tak im kráľ dal za príklad chudobného studniara, ktorý nielenže vyžije z troch grošov, ale pritom ešte navyše jeden požičiava a jeden vracia. Ako je to možné? Na to odpovie príbeh O troch grošoch, ktorý na motívy rovnomennej Dobšinského rozprávky, v prebásnení Milana Rúfusa, naštudovala s deťmi Katarína Fíglová. Hudbu zložil Belo Felix, spieva Zuzana Podmanická. Zájdite v nedeľu 16. apríla (16.00 h) do Kultúrneho domu v Podlaviciach.

Super Mario, Mauric aj Suzume v kine

Rozprávky pre deti premieta počas tohto víkendu, v sobotu aj nedeľu, aj banskobystrické kino CINEMAX (Europa SC). Môžu si vybrať z animovaných príbehov Kocúr v čižmách (13.00 h), Super Mario Bros. Vo filme (13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 h), Úžasný Mauric (13.50 h) alebo dobrodružný anime film Suzume, určený starším deťom (17.50 h, od 12 rokov).

Super Mario Bros. Vo filme: