Po viac ako ročnej prestávke sa do banskobystrického Klubu Hudby a Divadla vracia obľúbené Literárne soirée, podujatie, ktoré nádejným spisovateľom, hercom aj hudobníkom dáva šancu predstaviť svoju tvorbu.

Literárne soirée sa v marci uskutočnilo už v Trenčíne a Prešove a po Banskej Bystrici sa nádejní autori a autorky predstavia ešte v bratislavskom  Bohéma Bare.  Od prvého soirée v roku 2012 sa uskutočnilo už takmer päťdesiat umeleckých večerov v deviatich mestách na Slovensku, na ktorých zaznelo okolo štyristo vybraných textov. Do Literárneho soirée sa zapojilo už viac ako tisíc autorov a autoriek.

S iniciátorkou a organizátorkou literárnych večerov Michaelou Piesyk hovoríme o aktuálnom soirée v Banskej Bystrici.

Spomíname v úvode, že Literárne soirée sa do Banskej Bystrice vracia po viac ako ročnej odmlke. Prečo tá prestávka?

Dôvod tejto pauzy je taký mierne patetický. Moja absolventská kríza a zaľúbenie, do možno dobrého, no nie správneho človeka. Avšak čas je najlepší riešiteľ i liečiteľ. A ako som si všimla, pauza prospela aj autorom, pretože prišlo veľmi veľké množstvo kvalitných textov, čomu sa veľmi tešíme.

Takže koľko autorov a autoriek poslalo svoje texty?

Do Banskej Bystrice sa ich prihlásilo sedemnásť, so štyridsiatimi siedmimi príspevkami. Vybrali sme desať autorov, ktorí v utorok 26. marca predstavia svoju tvorbu v Klube Hudby a Divadla. Celkovo sa do všetkých štyroch miest prihlásilo približne sto autorov. Je zaujímavé, koľkí ľudia píšu a ešte fascinujúcejšie je, koľko ľudí počúva.

A čo sa týka žánrov?

Texty boli naozaj rozmanité, či už žánrovo alebo témou. Poézia, próza, dráma, Boh, vzťahy, sloboda, cestovanie, písanie… Tentoraz bude banskobystrické soirée plné všetkého!

Bude aj hudba?

Samozrejme, Literárne soirée ponúkne okrem zaujímavých textov a ich autorov a vynikajúcich hercov aj hudbu. Veľmi sa tešíme, že nám príde zahrať banskobystrická hudobná kapela MPNP.  No myslím si, že najkrajšia na soirée je tá atmosféra, ktorá sa tam prostredníctvom všetkých prítomných vytvorí. Pretože je to umenie o ľuďoch a pre ľudí.

Literárne soirée sa uskutoční v utorok 26. marca o 19.00 h v Klube Hudby a Divadla v Banskej Bystrici.

Kapela MPNP  (Matúš Pôjde Na Párty): Pavol Béreš – klávesy, spev, Alexandra Veľká – basgitara, flauta, spev, Filip Paulo – bicie.