Dni mesta Banská Bystrica sa uprostred júna postarajú o otvorenie kultúrneho leta v meste pod Urpínom. Samospráva pripravuje program na dva dni, 14. a 15. júna.

Program tohtoročných Dní mesta sa začne v piatok, 14. júna. Prezentovať sa budú viaceré tunajšie kultúrne inštitúcie, keď sa predstavia študenti Akadémie umení s muzikálovými melódiami, vystúpia tiež študenti Konzervatória J. L. Bellu či ZUŠ Jána Cikkera a zatancujú deti z tanečnej školy Brishka.

V rámci ulíc mesta zároveň budete môcť natrafiť na pouličné vystúpenia v podaní Divadla Štúdio tanca. Jednotlivé kultúrne či osvetové organizácie budú zároveň informovať o svojej činnosti v stánkoch priamo na Námestí SNP. Ako v aktuálnych radničných novinách samospráva informuje, prvýkrát v rámci Dní mesta prebehne tiež výstava fotografií z kultúrych podujatí, ktoré mesto organizuje.

Piatkový hlavný program na pódiu mesto venuje hosťom z Rumunska, ktorí sa postarajú o hudobný, ale aj vizuálny program, keď sa budú v rámci módnej šou prezentovať návrhári pochádzajúci z tejto krajiny. Na záver vystúpi svetoznáma srbská kapela Boban Markovic Orchestra, ktorá sa predstavila na Radvanskom jarmoku v roku 2011 či oslavách SNP v roku 2014. Ich balkánske rytmy sú zárukou, že do tanca bude nejednému návštevníkovi námestia.

Sobotňajší program má aj tento rok patriť najmä baníckym tradíciám mesta. Program pre deti pripravuje Bábkové divadlo na Rázcestí. Aj tí skôr narodení si potom budú môcť prejsť „Medenou cestou“, ktorú tento rok doplní aj tradičná kováčska vyhňa. Chýbať nebudú ani repliky historických banských strojov. Zblízka tak bude možné spoznať výrobné procesy spracovania medi, vďaka ktorej sa v minulosti Bystrica preslávila i zbohatla.

Atmosféru dotvorí aj vystúpenie Starohorského baníckeho spevokolu a ich hostí. O večerný hudobný program sa potom postarajú miestni hudobníci. Najskôr to bude kapela Gatsby Sound a večer zakončí koncert Filipa Jánošíka a hotových umelcov.