Festival Embargo – Metropolis vstupuje dnes do druhej polovice. Ak sa poponáhľate, stihnete ešte Identity v Záhrade CNK.

Cez víkend festival Embargo vyšiel do ulíc Banskej Bystrice, aby si pripomenul Medzinárodný deň ľudských práv  – happening Fortress Europe viedol Adam Engler, a navštívil miesta, ktoré sú právom považované za genius loci nášho mesta. V centre diania festivalu, v Záhrade CNK, ktorú tiež môžeme zaradiť medzi genius loci s neopakovateľnou atmosférou, sa počas víkendu odohrávala Živá knižnica, na ktorej si verejnosť vypočula príbehy súvisiace s holokaustom, utečenectvom a vojnou, diskutovalo sa o akceptácii a sociálnej inklúzii menšín (diskusie sa zúčastnil aj nový župan Ján Lunter) a migrantov na Slovensku, ako aj o pojme inakosť. Andrej Bán predstavil Migráciu v obrazoch a Andrea Marinelli Secretshow.

Zahraniční hostia festivalu v rámci projektu Reconnecting Europe absolvovali s Patrikom Krebsom a Andreou Ausperger zaujímavé workshopy o Divadle utláčaných a interkultúrnom dialógu

Atmosféru víkendu s Embargom vám priblíži fotogaléria pod článkom. A čo nás/vás čaká na festivale dnes?

IDENTITY

Krátke videoportréty v dokumente IDentity (r. Emília Ondriašová, SK, 2016, 56 min.) predstavujú queer IDentity trochu inak; optikou kamery, ktorá v nás hľadá odpoveď na otázku kým alebo čím sme okrem toho, že sme LGBTI… Odvracia pozornosť od sexuálnej orientácie či rodovej identity, a radšej ju upriamuje na komplexnosť a rôznorodosť našich existencií. V dokumente spoznáte identitu spisovateľky, programátora, tanečníčky, DJ-ky, divadelnej režisérky či vinárky, muzikantky a farmárky v jednom. IDentity sa začínajú o 16. h.

ČESKÝ ALLÁH

Dokumentárny film Český Alláh (ČR, 2017, 91 min.), ako povedala jeho režisérka, scenáristka a kameramanka Zuzana Piussi, sa síce odohráva v Čechách, obsahuje zlomok skúsenosti zo Slovenska a má čo povedať aj slovenským divákom. Česká republika prijala nepatrný počet vojnových utečencov, v sociologických výskumoch patrí súčasne k najmenej tolerantným krajinám Európy.

„Film však predovšetkým nie je o Islame a utečencoch. Zaoberá sa mechanizmom politickej práce so strachom obyvateľov. Je obecný a v jeho centre sa môžu objaviť rôzne veci – Rómovia, menšiny, teraz sú to moslimovia,“ doplnil strihač a koproducent filmu Vít Janeček.

Český Alláh sa premieta dnes večer o 17. h v Záhrade.

DIVADLO FESTE A MOC BEZMOCNÝCH

Pondelkový program festivalu Embargo vyvrcholí predstavením brnianskeho Divadla Feste Václav Havel: Moc bezmocných,ktoré sa nebude odohrávať len v interiéri Záhrady, ale divákov a diváčky a čaká nevšedný zážitok počas prechádzky vybranými miestami.

Moc bezmocných je rozsiahla politická esej, ktorú napísal Václav Havel v roku 1978. Rozoberá v nej vtedajší politický režim, disidentstvo a myšlienku možného pôsobenia Charty 77. Výnimočný site-specific projekt Divadle Feste vychádza z textu Václava Havla, vytvára priestor na kladenie si otázok, kam speje súčasná spoločnosť. V réžii Jiřího Honzírka sa predstavia herci Ondřej Jiráček a Kateřina Jebavá. Začiatok predstavenia je o 19.30 h.

Festival Embargo – Metropolis 2017 sa koná od 7. do 14. decembra v Banskej Bystrici. Jeho organizátormi sú NIE V NAŠOM MESTE, Záhrada – CNK  a Centrum komunitného organizovania, partnermi Artforum Banská Bystrica, Literárna bašta, Umelecká škola Paola Grassiho z talianskeho Milána a projekt Terre Promesse (Zasľúbené zeme). Mediálnym partnerom je portál BBonline.sk. Festival podporil program Kreatívna Európa, Fond na podporu umenia, Ministerstvo spravodlivosti SR, program Európa pre občanov.

Vstup na festivalové podujatia je voľný, okrem vybraných podujatí.